
Strandinger og marinarkæologi
31. oktober 2021 - kl. 11:23 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
Efter åbningen af samfundet er det igen muligt at mødes i forsamlinger, og Sæby Museum har igen taget fat på efterårets foredragsrække – dog efter en ændring af foredraget om knive, som blev til åbent hus hos knivmageren.
Et foredrag med Jens Thidemann om skibsristningerne i Sæby Kirke viste sig at være særdeles interessant, da billeder af de originale skæringer i kirkestolene blev samvist med tydeliggjorte tegninger af grafikeren Lone Bygholm. De sammenlignede billederne fra korstolene med billeder af tilsvarende skibsbilleder fra kalkmalerier, og man fik derved en fyldig gennemgang af forskellige skibstyper og deres udvikling gennem 300 år.
Nu er det tid til et nyt foredrag. Museumsinspektør og marinarkæolog Jan Hammer fra Nordjyllands Kystmuseum holder foredrag på Sæby Museum om strandinger og marinarkæologi tirsdag den 9. november kl. 19.00.
Så længe der har sejlet både og skibe, har der været fare for søulykker med stranding til følge. Hvor mange skibe er der strandet langs de nordjyske kyster, og hvordan administreres disse strandinger? Gennem museets mangeårige forskning i strandinger og forlis, fortælles om de dramatiske forlis, hvor historiske begivenheder i mange tilfælde overhaler ”skrønerne” om, at lokalbefolkningen lokkede skibe ind på kysten. Det er dramatiske historier om fremmede skibes skæbner og de lokales, nogle gange, lemfældige omgang med strandingsgodset.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.





Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Strandinger og marinarkæologi' til en bekendt