
Rigtig god start på den nye sæson for SOS
17. oktober 2021 - kl. 6:13 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
Med 13 tilmeldte løbere til Efterårs Cup 2021 kom Skøjte og Sport Forening Nord rigtig godt fra start i denne sæson, hvor det både blev til medaljer og gode placeringer.
Som et nyt tiltag til den store interesse, der er for kunstskøjtning i Danmark, har Dansk Skøjte Union arrangeret en ny årlig konkurrence for k-løbere, Efterårs Cup. Konkurrencen blev afviklet i weekenden i Esbjerg, hvor SOS deltog med 13 løbere; heraf var de fem debutanter i k-rækkerne.
Set over en kam var det en rigtig god konkurrence for alle SOS-løberne, der klarede sig rigtig fint i en konkurrence, som for de fleste løberes vedkommende var den første i mere end et år. Således vandt Annabal Bøger og Maiken A Christensen sølv i deres respektive rækker, mens det blev til en række af personlige rekorder og rigtig godt skøjteløb fra alle løbere fra SOS. En sand drømmestart.
For nogle af løberne er næste konkurrence allerede igen i næste uge, hvor turen går til Gentofte ifm. Oktoberkonkurrencen. En konkurrence, hvor løberne fra SOS plejer at klare sig godt.
Forberedelserne til konkurrencen for løberne er samtidig optimale, fordi SOS også afholder deres årlige Efterårs Camp med masser af træning, hygge og socialt samvær i efterårsferien. Derfor har klubben også valgt at lave et ”Åbent-Hus”-arrangement torsdag d. 21. oktober kl 17-17.45, så nye interesserede kan prøve kræfter med skøjtesporten og få muligheden for at blive en del af SOS.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.




Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Rigtig god start på den nye sæson for SOS' til en bekendt