Masser af teater i Sæby Scenen – med respekt for Covid-19

Masser af teater i Sæby Scenen – med respekt for Covid-19

26. oktober 2020 - kl. 8:12 - af

Med nye stramninger i kampen for at få smittetrykket ned, kan det måske være svært at finde ud af, hvilke aktiviteter, man fortsat kan gå til.

Der er fuld gang i teateraktiviteter og i første omgang kan alt fortsætte.

Børne-, junior- og ungdomshold kan uændret arbejde videre. Der har siden sæsonstart været fokus på at agere klogt. Det er deltagerne faktisk gode til. De har vanen med fra skole. Der er taget flere lokaler i brug for at kunne holde den fornødne afstand. Et enkelt hold har nogle få gange haft lukket. Der var brug for at finde sine ben i det hele. På et andet hold – Ungdomsholdet er bl.a. aftalt at holde den hele meter – uanset om man til daglig må være tættere, f.eks. fordi man går i klasse sammen. Den regel for at gøre det nemmere for alle at overholde. Endvidere er situationen i flere sammenhænge blevet brugt som et udfordrende benspænd i dramaarbejdet. De unge har vist virkelig spændende variationer af mange situationer. Hvordan laver man et slagsmål, en kvælning, en lykkelig omfavnelse osv. med en meters afstand? Det kan blive stærkt at se på. Det tar vi positivt med os til de opførelser, som børn og unge snart går i gang med. Til opførelse i foråret.

Teatergruppen ’Perron 2’ står foran premiere på ”Andet spor” d. 12. nov. Der er kun 5 skuespillere på scenen, så det lader sig gøre at gennemføre de sidste intense øvninger uden ændringer. Der er lagt op til, at der kan nydes tapas og teater og begge dele kan stadig lade sig gøre. Dog er der til hver forestilling kun 40 billetter til salg – mod sædvanligvis min. det dobbelte, og der pågår en del forberedelse for at kunne få tingene til at foregå stille, roligt og afslappet, så alle kan få en god og tryg oplevelse. Dog appellerer man ekstra meget til, at publikum køber billetten på forhånd. Det gir en mulighed for at håndtere på bedst mulig måde. Det tror man på, at publikum har forståelse for.

Endelig står Scenen med en premiere planlagt til 29. dec. på ”Melodien der blev væk”. Her må man foreløbig lave øvesessions med mindre grupper, da det hovedsageligt er voksne skuespillere. Forhåbentlig vil tiden åbne for, at flere kan være sammen og gruppen kan få en normal øveperiode op til premiere. Det kræver det immervæk.

For alle er der hele tiden opmærksomhed på de retningslinjer, der er gældende. Således bliver der holdt afstand, sprittet af, gjort ekstra rent og pladsen tilpasset forholdene.

  • Det er vigtigt, så alle trygt kan gå til teater på Skovlyst
  • Det er vigtigt, så publikum trygt kan komme og få en god oplevelse i teatret – Der er god plads og guidning, men man skal huske mundbind, når man kommer

På Skovlyst er man klar til at være sammen om kulturoplevelser – på en tryg måde.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Masser af teater i Sæby Scenen – med respekt for Covid-19' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2025 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger