
Patient til øjenlægen blev sendt til børnehuset
21. december 2019 - kl. 11:37 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
Johnny Frederiksen fortæller til TV2 Nord, at han var nødt til at ringe til øjenlægen i Sundhedshuset i Sæby og sige, han lige kom lidt for sent. Han kunne simpelthen ikke finde stedet.
Han søgte adressen Sæbygaardsvej 31 på google maps, og der viste den ham over til Børnehuset, og han er ikke ene om at have det problem.
Problemet er, at Sundhedshus Sæby har adresse på Sæbygaardvej 31, og søger man den adresse på sin GPS, så ender man i en børnehave. Det er nemlig kun bagsiden af Sundhedshus Sæby, der ligger ud til Sæbygaardvej. Hovedindgang og parkeringsplads ligger nemlig på Stygge Krumpens Vej 4.
Nu er det lykkedes for Region Nordjylland, at få Frederikshavn Kommune til at flytte adressen pr. 1. januar 2020, og forhåbentlig stoppe adresseforvirringen.
Jørgen Rørbæk Henriksen, der er regionrådsmedlem og formand for Sundhedshusets bestyrelse siger, at det er vigtigt at adressen er rigtig, så han er glad for løsningen, som nu skulle gøre, at alle kan finde frem til Sundhedshuset.
På øjenklinikken har de i flere år måtte lægge lidt ekstra luft ind i kalenderen, så der var plads til, at patienterne kunne køre forkert, og bare fredag måtte flere patienter have hjælp til at finde stedet.
“Der er i hvert fald god mulighed for, at folk skulle kunne finde det nu. Vi ser med fortrøstning på det, og håber at det kommer til at køre fra det nye år”, siger øjenlæge Henrik Hvornum til TV2 Nord.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.




Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Patient til øjenlægen blev sendt til børnehuset' til en bekendt