
Skraldemænd og -biler i nye klæ’r
2. september 2019 - kl. 8:59 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
Mandag den 2. september kl. 06.00 rullede 14 skraldebiler ud fra henholdsvis Vendsysselvej i Frederikshavn og Buttervej i Skagen. Alle biler har hen over weekenden gennemgået en forvandling og er nu påført Forsyningens logo. Bilerne er bemandet med de samme skraldemænd som tidligere – men nu iført deres nye arbejdstøj.
“Vi har arbejdet på højtryk for at blive klar til i dag, og derfor er jeg både glad og stolt over dette syn”, fortæller Karl Villadsen, forsyningschef i Frederikshavn Affald A/S, mens skraldebilerne triller ud fra pladsen ved Frederikshavn Affaldsforbrænding.
“Flere afdelinger i Forsyningens organisation har været involveret i at få hjemtaget indsamlingsopgaven, hvilket også omfattede virksomhedsoverdragelse af de medarbejdere fra Remondis, der har ønsket at fortsætte deres hverv hos os”, fortsætter forsyningschefen.
Det bliver nu Forsyningens fornemmeste opgave at sikre en stabil indsamling af renovation og papir. At det er Forsyningen, der selv udfører indsamlingen, skal gerne påvirke kunderne så lidt som muligt. Men der kommer til at ske lidt ændringer her i opstartsfasen.
“Al begyndelse kan være svær, men vi har fået overdraget nogle dygtige og rutinerede medarbejdere, der er kommet med forslag til løsninger, så vi kan sikre driften samtidig med, at deres arbejdsforhold er i orden”, fortæller driftsleder Jesper Musbak Andersen. ”Disse forslag har vi selvfølgelig lyttet til, og allerede her fra de første uger bliver nogle af dem sat i drift. For eksempel bliver et par af ruterne ændret, og på nogle ruter kommer der en ekstra mand med i bilen. Derudover har vi lavet en ny rute med en bil, der skal hjælpe til, hvor der er udfordring med at nå den aftalte indsamling. Så kan alle forhåbentlig holde fyraften til normal tid”, slutter Jesper Musbak Andersen.
Ændringerne får den konsekvens, at affaldsbeholderen ved nogle ejendomme bliver tømt på en anden ugedag end normalt. De berørte kunder bliver selvfølgelig oplyst om dette. Derudover skal de nye tiltag køres ind i en rutine blandt medarbejderne, men Forsyningen håber på kundernes forståelse, hvis der her i starten bliver lidt uregelmæssigheder i indsamlingen.
Forsyningen søger i øvrigt et antal faste vikarer, der ved akut fravær på grund af sygdom eller andet kan træde til med kort varsel og hjælpe med indsamlingen. Alle, der har interesse i en vikarstilling som specialarbejder inden for renovation, er velkomne til at sende en mail med navn og kontaktoplysninger til Forsyningen på forsyningen@forsyningen.dk.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.




Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Skraldemænd og -biler i nye klæ'r' til en bekendt