20 fuldtidspersoner færre på offentlig forsørgelse

20 fuldtidspersoner færre på offentlig forsørgelse

22. november 2018 - kl. 10:31 - af

Frederikshavn Kommune har 20 fuldtidspersoner færre på offentlig forsørgelse end forventet på baggrund af kommunens rammevilkår. Det betyder en besparelse på 1,4 mio. kr. i det kommunale budget.

Dette fremgår af et punkt på dagsordenen for næste møde i Arbejdsmarkedsudvalget den 26. november, hvor udvalget skal se nærmere på beskæftigelsesministerens rangliste over kommunernes beskæftigelsesindsats.

Beskæftigelsesministeriet har ranglistet landets kommuner fra 1 til 98 efter deres resultater. Opgørelsen følger op på den politiske aftale om afbureaukratisering af beskæftigelsesindsatsen, som giver kommunerne mere frihed og lempede regler inden for beskæftigelsesområdet, men også krav om, at kommunerne fremadrettet skal måles på deres resultater. Her opnår Frederikshavn Kommune med en placering som nr. 46 ud af landets 98 kommuner er plads midt i feltet.

Undersøgelsen anvender registerdata til at beregne indeksværdier for kommunernes rammevilkår for offentlige forsørgelsesydelser, der tages blandt andet højde for alder og uddannelse i de enkelte kommuner, så de kan sammenlignes. Listen viser, hvordan kommunerne samlet set klarer sig på beskæftigelsesområdet, og den opdateres to gange årligt.

Beskæftigelsesministeriet har foretaget en såkaldt benchmarking af kommunerne ved at se på, hvor mange borgere den enkelte kommune har på offentlig forsørgelse og sammenholdt det med det antal, man kan forvente, at kommunen vil have på baggrund af dens rammevilkår.

I toppen af listen er de kommuner, der gør det godt, og som har færre personer på offentlig forsørgelse, end forventet ud fra deres rammevilkår, mens kommuner i bunden af listen har flere personer på offentlig forsørgelse end forventet. Derved får kommunerne lettere ved at se, hvor gode de er til at få borgere væk fra dagpenge, kontanthjælp og sygedagpenge. Samtidig kan man se, hvilke kommuner der gør det godt, og som de mindre gode kommuner kan søge inspiration hos.

Højdespringerlisten belyser, at Frederikshavn Kommune gør det bedre end sidste år og derfor er placeret som nummer 26 på højdespringerlisten over ”alle ydelser”, som dækker dagpenge, sygedagpenge og kontanthjælp.

Forud for mødet indstiller børne-, ungdoms- og arbejdsmarkedsdirektøren, at Arbejdsmarkedsudvalget tager beskæftigelsesministerens rangliste over kommunernes beskæftigelsesindsats til efterretning.

Tekst: Per Rye

 

 

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af '20 fuldtidspersoner færre på offentlig forsørgelse' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2025 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger