
Frigga havde stor succes på Fanø strikkefestival
27. september 2018 - kl. 14:13 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
Det er en international strikkefestival, der er en tilbagevendende begivenhed, og som Pernille Frigga deltager i hvert år i september. Strikkefestivalen er arrangeret af Cristel Seyfart, som er international strikdesigner bosiddende på Fanø, og der var omkring 10.000 besøgende på Fanø i denne weekend.
Pernille fortæller: ”Godt nok var vi udfordret af vejret, både med oversvømmelser i teltet og storm, men vi solgte stadig rigtig godt. Udover løs garnsalg, solgte vi næsten 200 trøjer af mine egne designs, så på sådan en messeweekend, har vi et salg og besøgstal, der er langt større end vi får igennem lokalerne i Sæby på 4-6 mdr.
Der er besøgende fra hele norden især mange tyskere og nordmænd, og af udstillere var vi sammen med folk fra Scotland, Irland, tyskland, holland.
Jeg udstillede med de nyeste designs, og har rigtig mange faste kunder.
Jeg blev inviteret til Edinburgh i Skotland, til stor fashionabel modemesse, hvor de har en hel anden indgangsvinkel til strik som fashion. Så der ville de gerne have mig og mine designs med. Så det er jeg meget beæret over. Så det skal vi igang med at kigge på.
Lige nu skal vi til at gøre klar til næste messe sidst i oktober i Fredericia, hvor der er ca. 25.000 besøgende på 3 dage. Så vi skal igang med at pakke allerede nu. Det er en af vores bedste messer, så det er vigtigt vi kommer forberedt. Derfor har butikken heller ikke åbent hver dag, for udover vi skal klargøre til messer, udstillinger og foredrag. Skal strikkedesigns’ene også laves.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.






Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Frigga havde stor succes på Fanø strikkefestival' til en bekendt