
Ny arbejdsbeklædning til Nellemanns Have
31. juli 2017 - kl. 0:32 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
I mere end 1 år har der været ét punkt dagsordenen, der er gået igen til Nellemanns Haves Venners bestyrelsesmøder -nemlig ’Ny arbejdsbeklædning’. Et punkt der ikke er blevet sat flueben ved, eftersom det har været svært at finde de fornødne økonomiske ressourcer til at få ønsket opfyldt.
Ting tager tid, men nu er det brændende ønske endelig gået i opfyldelse. Den gode, men godt brugte, fleecejakke, som ikke længere kan skaffes, er blevet skiftet ud med grønne arbejdsveste med Nellemanns Haves Venners logo.
På vegne af Nellemanns Haves Venner skal der lyder en kæmpe stor tak til vores sponsorer; Lions Club Sæby, Bouet Skilte og Mr. Sæby. Uden jeres hjælp var punktet, ’Ny arbejdsbeklædning’ stadig at finde på dagsordenen til næste bestyrelsesmøde. Hver sponsor har naturligvis fået deres logo på vestene, som tak for hjælpen.
Ser du de frivillige i haven næste gang, du er der, så tag fat i dem og sig hej, de vil hellere end gerne snakke med dig. Har du spørgsmål af den ene eller anden art, er du også velkommen til at skrive til dem på deres Facebookside.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.






Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Ny arbejdsbeklædning til Nellemanns Have' til en bekendt