
Bestyrelsen i Sparekassen Danmark Fonden Jerslev besigtigede forleden byggeriet i den gamle sparekasse
Fra sparekasse til lejligheder
21. juni 2025 - kl. 2:40 - af Jeanette Wildenhoft
Sparekassen Danmarks tidligere afdeling i Jerslev er i fuld gang med at blive transformeret til moderne boliger.
I 2006 fusionerede Jerslev Sparekasse med Sparekassen Vendsyssel, som senere blev til Sparekassen Danmark.
Som følge af sparekassens mange fusioner gennem tiden er der oprettet 15 almennyttige og velgørende fonde under navnet Sparekassen Danmark Fondene. I Jerslev og omegn er det Sparekassen Danmark Fonden Jerslev, som foreninger kan søge om støtte.
Lokale penge, der gør gavn
Sparekassen Danmark Fonden Jerslev har i 2024 uddelt næsten 2,5 millioner kroner til gode formål i sit virkeområde.
Ved fondens seneste uddelingsaften i april 2025 blev 15 foreninger begavet med til sammen 1,3 millioner kroner.
Her fik blandt andre foreningen Sano, der står bag Sæby Festival, støtte til et lysshow om Sæbys historie, der bliver projiceret op på vandtårnet under festivalen. Mødrehjælpen i Brønderslev fik penge til ferieophold for sårbare familier. Og Jerslev-Sterup Idrætsforening fik støtte til et ambitiøst projekt om et indendørs skicenter i Jerslev.
Nyt liv i den gamle sparekasse
“Fusionen har været god for Jerslev og omegn”, siger Helle Rømer Skole, der er formand for Sparekassen Danmark Fonden Jerslev.
“Med fusionen skabte vi en stærk, lokal sparekasse og ikke mindst en stor velgørende fond, der støtter mange gode initiativer i vores lokalområde.
Sparekassen Danmark besluttede for nogle år siden at nedlægge afdelingen i Jerslev, og i fondens bestyrelse ser vi frem til, at der nu igen kommer liv i den gamle sparekasse”, slutter Helle Rømer Skole.
Lokal udvikling kræver lokale boliger
“Sparekassen ejer fortsat bygningen i Jerslev, og for at støtte op om lokal bosætning og den fortsatte udvikling i Jerslev har vi valgt at indrette den tomme sparekasse som fem boliglejemål”, siger Maiken Lind Hansen, der er ejendomsudviklingschef i Sparekassen Danmark.
Det forventes, at de fem lejligheder i den gamle sparekasse i Jerslev er klar til indflytning i slutningen af 2025. Lejlighederne kan lejes gennem Sparekassen Danmark. Interesserede kan kontakte sparekassen via mail til ejendomme@spard.dk eller på tlf. 8222 9959.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Fra sparekasse til lejligheder' til en bekendt