Alliance Francaise slutter sæsonen af på fransk

Illustrationsfoto

Alliance Francaise slutter sæsonen af på fransk

10. maj 2025 - kl. 11:39 - af

Alliance Francaise i Frederikshavn Kommune slutter sæsonen af mandag den 12. maj kl. 19,30 med et foredrag med overskriften ”Colette”.

Colette er den franske forfatter Sidonie-Gabrielle Colette, som blev født i 1873 i Bourgogne i Frankrig.
Colettes første bog udkom under mandens psudonym ”Willy”. Hun forlod sin utro mand i 1906 og levede derefter en kort tid sammen med Natalie Barney, som hun havde en kærlighedsaffære med. Colette lagde ikke skjul på sin lesbiske levevis, men hun var også knyttet bl.a. til en mandlig italiensk digter.
I 1912 giftede hun sig med avisredaktøren Henri de Jouvenel. Colette havde tillige en kærlighedsaffære med sin stedsøn.

Hendes gennembrudsroman ”Cheri” fra 1920 handler om en ældre kurtisane og en yngre mand.
Colette blev snart hyldet som Frankrigs største kvindelige forfatter.
Colette blev officer af Æreslegionen i 1953 og fik som den første kvinde en statsbegravelse i 1954. Da hun var fraskilt, gav den ikke tilladelse til kirkelige ceremonier.
Hun blev begravet på kirkegården Pere-Lachaise i Paris.

Aftenens foredragsholder er Sebastian Doubinsky, som er lektor i fransk sprog, litteratur og kultur på Aarhus Universitet. Han er desuden også en anerkendt tosproget forfatter og digter.

Aftenens foredrag foregår på fransk.

Arrangementet afvikles i lokaler hos Advokatfirma Hjulmand Kaptain i Frederikshavn.

Deltagelse i et enkelt arrangement for ikke-medlemmer koster 50 kr.

Formand for Alliance Francaise er Knud Michael Persson.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Alliance Francaise slutter sæsonen af på fransk' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2022 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger