
Foto: Meny Sæby
Lørdag kan du igen købe frisklavet sushi i Sæby
31. januar 2025 - kl. 6:30 - af Jeanette Wildenhoft
Lørdag vender SushiMania tilbage til Meny i Sæby og det betyder, at du igen kan købe frisklavet sushi, poke bowls, asiatiske delikatesser og meget mere.
SushiMania blev grundlagt i Aalborg i 2009. Siden har firmaet været inde i en rivende udvikling, så kæden i dag er Danmarks største på området og disponerer nu over mere end 20 afdelinger rundt om i landet.
Tilbage i 2023 startede samarbejdet mellem Meny i Sæby og SushiMania, hvor sushikædens personale om fredagen producerede og solgte sushi fra Menys delikatesseafdeling. Siden har der været perioder, hvor det ikke har været muligt at købt sushi i byen. Men lørdag vil du igen kunne købe den japanske delikatesse lokalt.
I tidsrummet kl. 14.00 – 19.00 vil SushiManias lyseblå foodtruck være at finde foran Meny.
I foodtrucken vil SushiManias sushikokke lave friskproducerede asiatiske specialiteter med råvarer af høj kvalitet. Det kan være en god idé at komme i god tid, da der nok kan forventes at være periodisk kø.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Lørdag kan du igen købe frisklavet sushi i Sæby' til en bekendt