Velkommen til GURLZ på Frederikshavn Gymnasium

Velkommen til GURLZ på Frederikshavn Gymnasium

19. januar 2025 - kl. 5:30 - af

På Frederikshavn Gymnasium har de en årelang tradition for at byde byens folk indenfor til en aften i musicalens tegn. I år er ingen undtagelse. Torsdag den 30. januar kl. 19.30 åbnes festsalens døre til den helt nyskrevne musical Gurlz. På tværs af årgange og uddannelser har eleverne siden skolestart knoklet med at skrive manuskript, lave kulisser, sy kostumer, øve skuespil og musiknumre. Det musikalske lydtæppe består i år udelukkende af punk- og rockmusik fra begyndelsen af 00erne – og der bliver knald på.

Forestillingens instruktør, Thomas Vejling, udtaler:

”I år deltager flere elever end nogensinde, og vi er meget ambitiøse, men det allervigtigste for os er, at vi som skole dyrker det unikke fællesskab, der opstår, når man udforsker kreativiteten igennem skabelsen et fælles projekt”.

Gurlz, som er musicalens lidt specielle titel, refererer til ungdommens omskrivning af det engelske ord ’girls’. Et såkaldt slangord, som man typisk ser på de sociale medier – måske især på TikTok. Og netop TikTok er omdrejningspunkt for stykket, som foregår i en nær og nærmest dystopisk fremtid, hvor en ukendt bagmand er lykkedes med at få alle til at forsvinde ned i deres telefoner i en verden præget af lyserød overfladiskhed og konformitet.

Vi møder hovedkarakteren Ellen, der ikke føler sig tilpas og dybest set har et ønske om at bryde med de gældende normer, og vi er gennem stykket med på hendes kamp for at omvende verden til det bedre. Der er dog en del forhindringer på vejen, da Ellens bedste venner, Stephanie og Mikas, og de populære piger – med den selvcentrerede Leonora i spidsen – ikke nødvendigvis ønsker de samme forandringer i samfundet. Heldigvis er der hjælp at hente hos den noget hårdhændede udbrydergruppe, Rebels. Spørgsmålet er dog, om målet helliger midlet?

Alle er velkomne til et brag af en aften på Frederikshavn Gymnasium. Forestillingen varer ca. to timer inkl. en lille pause, hvor der er mulighed for at købe en forfriskning. Billetterne koster 50 kr.

Link til køb af billet: https://frhavn-gym.safeticket.dk/gurlz

Teksten er skrevet af Maria Rebekka Holm Andersen, Frederikshavn Gymnasium.

 

 

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Velkommen til GURLZ på Frederikshavn Gymnasium' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2022 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger