
Læserbrev: De unge har brug for læring ikke stress
13. januar 2025 - kl. 8:05 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
Nej til karakterpres i 6-7. Klasse- de unge har brug for læring ikke stress.
En stor del af SF’s RO PÅ reform er netop at mindske presset på børn og unge.
I SF kæmper vi for vores børn og unges trivsel, fordi de fortjener en skole, der støtter dem i at udvikle sig i deres eget tempo – uden unødigt præstationspres. Derfor siger vi nej til karakterer på 6. og 7. årgang.
Vi ved, at tidlig karaktergivning kan skabe stress og usikkerhed for mange børn. Samtidig viser forskningen, at det vigtigste er at styrke den enkelte elevs udvikling gennem anerkendelse, vejledning og støtte – ikke gennem karakterer.
Vi har ligeledes tillid til at den enkelte lærer ved hvor barnet er fagligt og hvordan det enkelte barn netop lærer og udvikler sig bedst. Børn har ikke brug for at blive defineret af en karakter, men at udvikle karakter.
Derfor stemmer SF på kommende børne- og ungdomsudvalgsmøde “NEJ” til at der skal gives karakterer i 6 og 7 klasse.
Christina Lykke og Tina Kruckow, SF
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Læserbrev: De unge har brug for læring ikke stress' til en bekendt