Boligforening ønsker realkreditlån for afdeling Ringparken

Arkivfoto

Boligforening ønsker realkreditlån for afdeling Ringparken

19. november 2024 - kl. 5:07 - af

Frederikshavn Boligforening ønsker optagelse af realkreditlån på 1,4 mio. kr. i afdeling 28 Ringparken i Sæby. Lånet forventes at være betinget af en kommunal garanti på 100%. Lånet vil medføre en huslejestigning.

Ønsket er sat på dagsordenen for Økonomiudvalgets møde den 20. november.

Optagelse af realkreditlån og anmodning om garanti sker i henhold til Almenboligloven.

Afdelingens bebyggelse Ringparken er blevet ramt af en byggeskade, som vedrører brug af MgO-vindspærreplader i forbindelse med støttet renovering i 2015. Pladerne er ikke egnet til det anvendte brug og medfører skader på bygningernes facader.

Tilsagn fra Byggeskadefonden

Skaden er anmeldt til Byggeskadefonden, som har anerkendt skaden som værende dækningsberettiget. Der foreligger således godkendt tilsagn fra Byggeskadefonden.

Projektet for udbedring har et samlet budget på 5,5 mio. kr. (inkl. uforudseelige udgifter), hvoraf byggeskadefonden dækker 4,1 mio. kr. Restbeløbet på 1,4 mio. kr. skal afdelingen selv finansiere ved det ansøgte realkreditlån.

Optagelse af realkreditlånet vil medføre en huslejestigning på 2,5%. Projektet for udbedring og huslejestigning er godkendt på ekstraordinært afdelingsmøde for 3 uger siden.

Kommunens afdeling for Økonomi og Løn indstiller forud for mødet, at ansøgningen om optagelse af realkreditlån på 1,4 mio. kr. til udbedring af byggeskade godkendes, og at ansøgningen om kommunal garanti på 100% af lånet godkendes.

Tekst: Per Rye

 

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Boligforening ønsker realkreditlån for afdeling Ringparken' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2022 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger