
Elbil torpederer bagerbutik i Østervrå
26. marts 2024 - kl. 10:39 - af Jeanette Wildenhoft
Omkring kl 9.00 tirsdag morgen kørte en elbil i høj fart ind i Østervrå Bageri og efterlod bygningen med et stort hul i muren.
Påkørsel af bygning to gange
Bilen, som blev ført af en ung kvinde, kørte ind i bygningen hele to gange og forårsagede betragtelig skade på både bygning og bil.
Føreren af bilen kom heldigvis ikke slemt til skade, men må formodes at være meget chokeret efter den dramatiske hændelse.
Bagerbutik holder åben resten af dagen
Bageriet var heldigvis færdig med dagens produktion og der befandt sig derfor ikke nogen bag den påkørte væg – og ingen kom derfor til skade inde i bygningen. Var påkørslen sket tidligere på dagen, havde der været folk til stede i bageriet – og udfaldet kunne havde været noget mere dramatisk.
Østervrå Bageri holder åben i bagerbutikken resten af dagen, men ved endnu ikke om butikken åbner op i morgen onsdag. Dette besluttes når Skadesservice besigtiger bygningen senere i dag og får vurderet om det er forsvarligt at holde bageri og butik åben.
Opdatering på bageriets Facebook Side
Bageriet vil løbende holde sine kunder opdateret på sin Facebook side – og eventulle ændringer i åbningstiderne vil blive oplyst her.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.




Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Elbil torpederer bagerbutik i Østervrå' til en bekendt