
Hørby ønsker 40 nye flagstænger til flagalle i byen
23. november 2022 - kl. 8:11 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
Hørby og Omegns Borgerforening søger kommunen om tilskud til udskiftning af 40 flagstænger samt rør til nedsætning til byens flagallé.
Ansøgningen behandles, når kommunens distriktsudvalg mødes næste gang den 28. november – denne gang i Skæve Borgerhus.
Foreningens flagstænger til Hørbys flagallé er i meget dårlig stand. For 4 år siden blev flagstængerne renoveret med ny maling og snore, og i den forbindelse savede man en del af højden. Men nu er flagstængerne rådne og helt ubrugelige. Foreningen ønsker, at de nye flagstænger skal være i glasfiber, som må formodes at være mere holdbare.
Det samlede budget er på 80.550 kr., hvoraf egenfinansieringen udgør 9.000 kr. samt frivilligt arbejde for 6.000 kr. Der er ikke givet tilskud fra andre fonde. Der søges således om et tilskud fra Distriktsrådet på 65.550 kr.
Kommunens Center for Teknik og Miljø indstiller forud for mødet i Distriktsrådet, at der bevilliges 56.250 kr. til projektet.
Tekst: Per Rye
En kommentar til “Hørby ønsker 40 nye flagstænger til flagalle i byen” under annoncerne.




Det finder jeg OK
det er vigtigt at støtte lokalsamfundet