SOS Nord løbere rejser land og rige rundt

SOS Nord løbere rejser land og rige rundt

16. november 2022 - kl. 11:12 - af

Så er alle resultaterne fra SOS Nord tikket ind. Foreningens løbere var spredt land og rige rundt.

SOS Nord havde efter en del akutte afmeldinger hele 18 løbere afsted til FunSkate konkurrencen i Aarhus. To af Frederikshavns bedste løbere, Babeth og Wendell Hansson-Östergaard, var til en konkurrence i udlandet. SOS Nord er en forening for alle. Hvis man er nybegynder eller international løbere, så sætter vi lige så stor på pris på alle løbere.
Derfor var der hele 3 trænere med til FunSkate konkurrencen i Aarhus, og Babeth og Wendell blev nødt til at klare rejsen og konkurrencen helt alene. Det gik også fint, da Babeth fik en bronzemedalje om halsen og Wendell en sølvmedalje.

I Aarhus skøjtehal var der højt humør. Ikke mindst når konkurrencens yngste deltagere Josefine Vejby Richard på kun 4 år fra SOS Nord, lykkedes at snuppe en af finale pladserne i FunBubbels 1.
Det var ikke kun Josefine, som fik en finaleplads. Det gjorde også Agnes Lindgren Johansen, Aritha Kunak Bang, Hailey Larsen og Lærke Normann Eilers i deres egne rækker i element delen. Derimod i FunBubbels 1 fik Caroline Klinge sølv og Naja Marie Hørby bronze. Sofia Normann Eilers fik bronze i FunFlakes 1, og Liva Thomsen tog også en bronze medalje i gruppen FunCubes 3.

Nogle af løberne løb ikke kun elementer, men også programmer. Det lykkedes Agnes Lindgren Johansen at tage guld i Tweens 2. Lærke Normann Eilers fik en flot sølvmedalje i Teens 2.
Løberne havde aldrig kunnet få sådan en god oplevelse og klaret sig så flot uden vores FunSkate ansvarlige Celine Pedersen, og ved hendes side havde vi Mathilde Zinn og klubbens chef træner.

Hvis du har et ønske om at lære dig at skøjte. Så er du varmt velkommen ind i kulden på torsdage kl. 17.00 og søndage kl. 15.00.

Den nærmeste tid fremover skal mange af vores til Danmarksmesterskaber og cup, og selvfølgelig afholdes også vores årlige juleshow.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'SOS Nord løbere rejser land og rige rundt' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2022 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER