Badminton: Serie 3 spiller på hjemmebane lørdag

Badminton: Serie 3 spiller på hjemmebane lørdag

14. november 2022 - kl. 7:49 - af

Badmintonhallen på Skovalleen ligger igen baner til, når Badmintonklubbens nye unge seniorhold skal spille hjemmekamp lørdag den 19. november.

Det er tredje gang de meget unge spillere på 14 – 16 år stiller op mod voksne spillere i Serie 3, og de har klaret det fint indtil videre. Den første hjemmekamp endte med en 5-3 sejr over Hjørring, som bl.a. medbragte en tidligere Danmarksserie spiller, og i anden kamp, ude mod et forstærket hold i Fjerritslev, tabte de unge 3-5.

Inden sæsonstart var man lidt nervøse for, om Sæby-klubben ville få smæk på 8-0 gennem hele sæsonen, men det kan man nu med sikkerhed sige, at det kommer ikke til at ske. Heller ikke med de resterende kampe. Der skal nok være flere sejre i vente.

Sagen er nemlig den, at når Sæby Badmintonklub udtager 4 unge mænd/store drenge og 2 unge kvinder/store piger, så foregår det blandt klubbens store afdeling af talentspillere. Dem der optræder på klubbens seniorhold er kæmpe talenter, der hver uge træner på klubbens hårdeste hold. Ikke mindst om fredagen køres deres træning på et højt teknisk og fysisk niveau.

Klubbens træner, Klaus Blunck, er ikke et øjeblik i tvivl om, at med de spillere der er på holdet, omkring holdet, og på vej op gennem ungdomsrækkerne, så vil Sæby Badmintonklub i løbet af de næste år komme til at spille badminton på et højere niveau.

Hjemmekampen lørdag klokken 13 bliver lavet ligeså publikumsvenlig som den første hjemmekamp. Der bliver siddepladser ved siden af og langs med banerne, og der bliver kun spillet på to baner ad gangen. Cafeteriet holder åbent med kaffe o.s.v. Der kommer pointtællere på kampen, så alle kan følge med i kampens udvikling.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Badminton: Serie 3 spiller på hjemmebane lørdag' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2022 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER