Vi er mange og vil gerne være flere, vil du være med?

Vi er mange og vil gerne være flere, vil du være med?

24. september 2022 - kl. 7:39 - af

En ven er det bedste middel mod ensomhed.

Når børn med spinkelt voksennetværk matches med en voksenven, trives børnene bedre, viser forskning.

Den frivillige forening Børns Voksenvenner har gennem de sidste mange år haft succes med at etablere venskaber mellem børn, der har brug for ekstra voksennetværk i deres fritid og frivillige godkendte voksne, der har tid og overskud til at være ven og rollemodel for et barn. Venskabet betyder bedre trivsel for barnet og ikke mindst glæde for den frivillige, som gør en forskel for barnet.

Foreningens lokalafdeling i Frederikshavn, som dækker hele Frederikshavn Kommune, har lige nu 15 børn, som venter på at få en voksenven og foreningen søger derfor frivillige, der gerne vil have muligheden for at være en del af en forening med et meningsfuldt og givende fællesskab.

Man  kan tilbyde sig som frivillig voksenven/storebror/storesøster, som frivillig matcher, som er dem, der etablerer og støtter op om venskaberne eller som eks. frivillig P.R. medarbejder, fundraiser, aktivitetsarrangør eller lign. Der er brug for alle gode kræfter.

Vi holder informationsmøde for alle, der har interesse i at høre mere om foreningens arbejde, og tilbud til børn og frivillige. Vi håber, at mange af jer har lyst til at møde os torsdag den 6. oktober kl. 19.30 til ca. 20.30 i Maskinhallen, lokale Badstuen, Frederikshavn.

Passer tidspunktet jer ikke, er i meget velkomne til at kontakte os for mere information på:

Formand Børns Voksenvenner Frederikshavn Carl Åge Østergaard, mail: frederikshavn@voksenven.dk

Regionskonsulent Birgit Leong, mail: bkl@voksenven.dk, tlf.: 28122921.

www.voksenven.dk

https://www.facebook.com/Voksenvenner

Børns Voksenvenner i tal

  • Ved udgangen af 2021 havde Børns Voksenvenner i alt 960 registrerede aktive venskaber i hele
    landet.
  • Ved udgangen af 2021 ventede 600 børn på at få en voksenven.
  • Sammenlagt har Børns Voksenvenner omkring 1500 frivillige (voksenvenner,
    bestyrelsesmedlemmer, matchere m.fl.).
  • Børns Voksenvenner har i alt lavet 4500 venskaber siden 1990

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Vi er mange og vil gerne være flere, vil du være med?' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2022 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER