Springcamp med spring, sjov og kreativitet

Springcamp med spring, sjov og kreativitet

4. august 2022 - kl. 16:37 - af

Springteam Sæby har traditionen tro afholdt Springcamp i den første uge i august.

De mange gymnaster har i tre dage kunne boltre sig i de fine omgivelser i Spektrum og på Sæbygaard Skoleafdeling i selskab med foreningens trænere, forældre og bestyrelse. Springcentret og rytmesalen har været rammen om en masse fed gymnastik, dans og yoga, mens man på skolen har kunne tanke op med mad og drikke samt deltage i flere kreative aktiviteter, hvor gymnasterne bl.a. lavede romkugler og pynt til Hawaii-festen tirsdag aften.

”Vi er glade for at se alle vores nuværende gymnaster og ikke mindst de nye ansigter, som også er med på campen i år. Det er en fornøjelse at se nye gymnastiktalenter folde sig ud”, siger næstformand Erik Mellergaard Ovesen, som også er en foreningens trænere.

Campen afsluttedes med en opvisning for forældre og søskende, hvor de stolte gymnaster viste de forskellige spring og rytmeserier, de havde lært.

Den nye gymnastiksæson skydes i gang mandag d. 15. august, og foreningen melder allerede nu om mange tilmeldte på alle hold fra forældre-barn til senior.

”Vi glæder os altid til at tage hul på en ny sæson, hvor vi kan udvikle vores gymnaster endnu mere og tilbringe mange gode timer i Springcentret”, runder næstformanden af efter en succesfuld Springcamp.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Springcamp med spring, sjov og kreativitet' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER