200 lastbiler mødes til veteranrally hos DEKRA i Sæby

200 lastbiler mødes til veteranrally hos DEKRA i Sæby

31. juli 2022 - kl. 5:24 - af

Der bliver skruet op for nostalgien, når der afholdes Nordjysk Veteranrally d. 13. august på det køretekniske anlæg hos DEKRA AMU Center i Sæby.

Det er fjerde gang, at DEKRA i Sæby er sponsor og lægger hus til Nordjysk Veteranrally, der arrangeres af foreningen Dansk Lastbil Nostalgi.

Nordjysk Veteranrally er Danmarks største af sin slags og afholdes i år for tiende gang af Dansk Lastbil Nostalgi som har foreningslokaler i Klokkerholm og 500 medlemmer. Foreningens medlemmer har en fælles interesse i lastbiler. Man mødes hver 2 lørdag i foreningens lokaler til hyggesnak om lastbiler.

”Vi glæder os meget til igen i år at lægge hus til veteranrallyet. Det er altid en fantastisk dag, fuld af glade mennesker, smukke lastbiler og masser af aktiviteter,” siger administrerende direktør i DEKRA, Karsten Trend Poulsen.

Veteranrallyet starter kl. 10.00, hvor borgmester Birgit Hansen byder velkommen. Herefter skydes selve rallyet i gang, hvor kommentator Chris Svendsen, en efter en vil sende de deltagende veteranlastbiler ud på en smuk køretur i det nordjyske. De første lastbiler forventes at være tilbage på pladsen kl. 14.00.

Lastbiler for enhver smag

Til veteranrallyet deltager der lastbiler fra hele norden, den ældste er fra 1938 og yngste er fra 1990érne, der er noget at se på for alle generationer.

”Der er altid lastbiler til enhver smag til Nordjysk Veteranrally. Nogle går op i de ældre lastbiler fra 1950’erne, mens andre finder de nyere lastbiler mere interessante, og der er god mulighed for at opleve begge dele på dagen. Uanset årgang, er det altid imponerende at se, hvordan lastbilerne er blevet restaureret. Mange af lastbilerne er fundet på skrotpladser, men står i dag flottere end da de var nye, på grund af en gennemgribende renovering,” siger Jim Jensen, formand i Dansk Lastbil Nostalgi.

Alle er velkomne

Der er gratis adgang til pladsen for alle, der har lyst til at kigge forbi og se på de flotte veteranlastbiler. Pladsen vil hele dagen summe af aktiviteter hos de mange forskellige udstillere, hvor der, udover veteranlastbiler, også vil være mulighed for at se på modellastbiler, fjernstyrede lastbiler og andet spændende legetøj. Der vil også være aktiviteter for de helt små.

Veteranrallyet afholdes hos DEKRA køreteknisk anlæg på Kjeldgaardsvej 4 i Sæby.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af '200 lastbiler mødes til veteranrally hos DEKRA i Sæby' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER