Succesfuldt musikvalgfagssamarbejde

Succesfuldt musikvalgfagssamarbejde

30. juni 2022 - kl. 7:04 - af

De folkeskoler i Frederikshavn Kommune, der har musikvalgfag i 7. og 8. klasse har indgået et samarbejde med Musikskolen i Frederikshavn Kommune – og det er en stor succes.

Der er flere skoler i Frederikshavn Kommune, der tilbyder musik som valgfag i deres 7. og 8. klasser. Når eleverne vælger musik som valgfag, skal de have faget i to år og afslutte med en eksamen i 8. klasse. Musikskolen har nu dannet et netværk for musikvalgfagslærerne på de involverede skoler og nogle af underviserne på musikskolen. Den overordnede idé med netværket er at skabe bedre forudsætninger for samarbejde imellem skoler og musikskolen, og formålet er at give mulighed for sparring og udvikling af nye idéer samt at optimere det indhold, der udgør undervisningen på valgfagsholdene. En af de skoler, der har Musikvalgfag, er Strandby Skole og her er man rigtig glad for samarbejdet med Musikskolen.

“På Strandby Skole betyder musikken meget og vi har for eksempel også morgensang med alle elever fra 0-3. Klasse. Musikken kan samle alle i et særligt fællesskab og det vil vi gerne dyrke på Strandby Skole. Her skal eleverne gerne mærke, at de er en del af et fællesskab. Og den følelse kan musikken være med til at skabe” Udtaler skoleafdelingsleder Mette Risager Sørensen.

Lærerne fra de skoler, der er involveret i musikvalgfagene på de forskellige skoler, er blevet inviteret til sparringsmøder i musikskolen, ligesom musikskolens undervisere har været ude på skolerne for at understøtte undervisningen på valgfagsholdet. Valgfagslærerne har dermed været med i en proces om at udvikle de fælles forløb og indholdet af disse, samtidigt med, at de har fået et netværk, hvor de kan sparre og dele deres idéer og erfaringer.

“Musikskolen har nogle andre muligheder end vi har på folkeskolerne – og så er underviserne jo eksperter til hvert deres instrument. Jeg spiller selv guitar og jeg kan spille andre instrumenter, men jeg er ikke virtuos. Musikskolens undervisere har mange forskellige kompetencer og det er fedt for vores elever at møde for eksempel en virkeligt dygtig pianist eller trommeslager” Udtaler musiklærer på Strandby skole, Christian Lønsman Larsen.

For lærerne på skolerne er det meget værdifuldt at have et fællesskab, hvor de mødes med andre musiklærere fra andre skoler. Musiklærerne får meget ud af at dele deres erfaringer med hinanden i samarbejdet om musikvalgfaget.

“For Musikskolen er det tætte samarbejde med folkeskolerne meget værdifuldt, og vi gør vores ypperste for at være relevant og en god sparringspartner for folkeskolerne, lærerne og eleverne” Udtaler afdelingsleder i Musikskolen i Frederikshavn Kommune, Lasse Bomann.

Netværket imellem Musikskolen og folkeskolerne skal sikre, at eleverne, der vælger musik som valgfag, får den bedst mulige undervisning og at indholdet i valgfaget hele tiden vil blive udviklet og optimeret.

Projektet i Frederikshavn Kommune er blevet en stor succes og her er der både fra Musikskolen og fra folkeskolerne lyst til endnu mere. På Strandby Skole kan man helt konkret mærke en større lyst fra elevernes side til at spille sammen. Her kommer de og beder om at få lov at øve i musiklokalet i deres pauser. Og skolederen har sagt ja til, at der ikke længere skal være lås på døren ind til øvelokalet.

“Vi kan mærke en forandring i kulturen omkring musikken på skolen. Når eleverne selv kommer og spørger om nøglen til musiklokalet, så skal vi også være klar til at vise dem tillid og give dem ansvaret for lokalet. Vi vil gerne have, at musikken fylder mere på vores skole, for musik kan skabe en fællesskabsfølelse og en samhørighed. Og den ønsker vi sådan set, at alle på skolen kan mærke.” Udtaler skoleafdelingsleder Mette Risager Sørensen.

“Musikvalgfaget er megafedt og det er fedt, at vi får undervisning af musikskolens lærere – de er super kompetente. Jeg har lært at udtrykke mig kreativt. Jeg har lært at spille guitar – og at skrive en sang” Udtaler elev på Strandby Skole, Mikkel D i 8. a.

Håbet er, at man kan udfolde samarbejdet, så det kommer til at omfatte alle de folkeskoler i kommunen, der vælger at have musikvalgfag på skemaet. Derudover håber man på at kunne udvikle selve indholdet af musikvalgfaget løbende. Allerede nu er der kommet nye idéer i spil, såsom for eksempel en fagdag med E-musik. Det regionale spillested, Maskinhallen, er også kommet med i samarbejdet og de lagde hus til, da valgfagseleverne afsluttede deres skoleår med en stor koncert d. 14. juni.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Succesfuldt musikvalgfagssamarbejde' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER