Springteam Sæby takker for en fantastisk sæson

Springteam Sæby takker for en fantastisk sæson

22. juni 2022 - kl. 4:59 - af

Spektrum har i denne sæson sprudlet af liv, og glade børn og unge, som har givet den fuld gas med gymnastikken.

”Det er en fornøjelse at se, at alle Springteam Sæbys hold igen har kunne træne efter corona, og det er der kommet nogle rigtig fine resultater ud af og ikke mindst en masse glade piger og drenge, som uge efter uge møder talstærkt op”, siger Henrik Mogensen, nyvalgt formand i Springteam Sæby.

Foreningens konkurrencehold har igen været afsted til forskellige konkurrencer rundt om i landet. De to micro-konkurrencehold har dystet i Talentrækken, hvor det blev til fine placeringer i både 1. og 2. division.

”Det er første gang de yngste af vores micro-gymnaster prøver kræfter med konkurrence, men de har klaret det så flot, og det giver selvtillid at få lov til at vise, hvad vi har arbejdet på hele sæsonen”, udtaler microtræner Hanne Frihauge, som er en af foreningens trænere gennem mange år. Hanne glæder sig til at tage hul på en ny sæson med forhåbentlig mange nye microgymnaster, som har lyst til at prøve kræfter med gymnastikken.

I år har foreningens tre mini-konkurrencehold trænet sammen tre gange om ugen, og fællestræning er med til at styrke fællesskabet. Alle tre hold har præsteret flot til DM og i Talentrækken. Junior-mix dyster i den kommende weekend til DM i Gigantium. Seniordamer, som er foreningens ældste gymnaster har ligeledes sprunget sig til fine resultater i denne sæson.

Foreningens mange breddehold deltager i den lokale Spirecup, som afholdes i Spektrum hvert år. Breddeholdsgymnasterne giver den fuld gas to gange om ugen til både spring og rytme, og også forældre-barn holdet Motorik-Magi melder om mange gode og lærerige timer i hallen.

Formand Henrik Mogensen melder, at gymnastiksæsonen nu er slut, men foreningen tilbyder gymnasterne sommertræning i løbet af ferien, og han ser frem til Springcampen, som bekendt afholdes i den sidste uge i sommerferien. Det bliver tre fede dage med fuld knald på.

”Vi åbner for tilmelding til alle vores hold d. 22. juni, og vi ser frem til den kommende sæson, hvor vi siger velkommen til nye og gamle gymnaster”, siger formanden, der også glæder sig over den store opbakning, der er fra trænersiden til Springteam Sæby, som igen i den kommende sæson har sat et hold af fantastiske trænere.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Springteam Sæby takker for en fantastisk sæson' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER