Sæby Basketball Clubs ungdomsafslutning

Sæby Basketball Clubs ungdomsafslutning

17. juni 2022 - kl. 5:02 - af

Sæby Basketball Club har afholdt afslutning for klubbens ungdomsafdeling.

Det blev med en rekord-stor deltagelse, hvor omkring 100 spillere og forældre var mødt op i Sæby Spektrum. Basketball klubbens lokale var simpelthen ikke stort nok til at rumme alle deltagerne, så store dele af arrangementet forgik i hal A i Sæby Spektrum.

Formand Henrik Hansen bød alle velkommen, og kunne glæde sig over det store fremmøde. Dagens program stod på basketaktiviteter i hallen, efterfuldt af formandens beretning om ungdomsafdelingens forløbne sæson. Der blev uddelt forskelige anerkendelser til spillere og trænere i form at medaljer og pokaler.

Følgene medaljer/pokaler blev uddelt:
Medaljer til hele U9 mix og U11 mix holdet.
Fighterpokaler blev uddelt til U13 piger Emma Østgaard, U13 drenge Jacob Melchiorsen, U15 drenge Toke Krogsgaard, U17 herre Lucas Nielsen. Sæsonens trænerflidspokal gik til U15 drenge Joel Ceu, som kun havde misset et træningspas i hele sæsonen.

Årets ungdomsleder blev tildelt Ida Funch Larsen, som fik mange rosende ord fra formand Henrik Hansen. Ida startede denne sæson, som ny træner, og trods sin unge alder, 18 år, har Ida med sit gode overblik og ro været i stand til at styre, og motivere sine spillere på U13 holdet. Holdet startede som mix hold med 7 -8 spillere, men i løbet af sæsonen voksede holdet til over 30 spillere og kunne derefter opdeles i et rent pige- og drengehold. En hel fantastisk indsats af den unge træner.

Formand Henrik Hansen kunne i sin beretning fortælle om den fantastiske tilgang af nye spillere i klubbens ungdomsafdeling, Basketballklubben er den eneste forening i Sæby, som er gået frem i medlemsantal trods corona-situationen. Formanden roste også klubbens dygtige trænere og ledere, for at skabe nogle fantastiske vilkår, som gør, at spillerne på holdene fastholdes.

Der var også stor ros til spillernes forældre for deres støtte, og ikke mindst indsatsen for at transportere spillerne frem og tilbage fra træningen, idet mange af medlemmerne, ud over Sæby, kommer fra Frederikshavn, Strandby, Dronninglund, Østervrå.

Formanden benyttede også lejligheden til at opfordre spillere og forældre til at melde sig, som hjælpere til årets Havnefest, som Basketballklubben afholder sammen med Sæbys Rednings- og Bjærgningslaug den 15. – 17. juli.

Dagen blev afsluttet med spisning, hvor deltagerne have medbragt mad til et fælles bord i klublokalet. Herefter kunne alle ønske hinanden en rigtig god sommer.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Sæby Basketball Clubs ungdomsafslutning' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER