Unge og voksne Ukrainere på sightseeing i Sæby

Unge og voksne Ukrainere på sightseeing i Sæby

23. maj 2022 - kl. 13:12 - af

Søndag den 15. maj havde Sæby Badmintonklub igen besøg af godt 30 fantastisk rare børn, unge og voksne mennesker fra Ukraine.

Denne gang var arrangementet udvidet til fire timer, så der også var sightseeing gennem Algade til havn og strand, og søbadets legeplads. Faktisk valgte flere familier at fortsætte udforskningen af Sæbys centrum og omgivelser efter arrangementet.

Badmintonklubbens arrangementer er virkelig blevet et tilløbsstykke blandt det voksende antal af flygtninge i kommunen. Og når vi så, ud over badminton og hygge i klubben, også kan byde på flotte og bynære omgivelser, vil alle gerne til Sæby.

Der var igen rigelig forplejning fra SuperBrugsen, men denne gang også en kasse med store chokolade påskeæg fra Sæby Handelsstandsforening. En af klubbens medlemmer havde lige en slushice maskine stående fra sin konfirmation dagen inden, så han og hans far fik lige stillet an til store mængder af slushice. Endvidere har Badminton Nordjylland udstyret klubben med flere legeredskaber og ketchers til arrangementerne.

Nu vil arbejdsgruppen omkring disse Ukrainere lige trække vejret hen over sommeren, og så vil de se, i hvilket omfang de igen kan give nogle oplevelser og hjertevarme for disse hårdt ramte familier. Der har været stor velvillighed blandt klubbens voksne, og også blandt klubbens unge medlemmer har det ingenlunde været svært at finde nogen der ville stille op. Klubbens unge fra 5 til 15 år kender alle baggrunden for Ukrainernes besøg i klubben, og deres umiddelbarhed og hjertelige tilgang til fremmede mennesker har gjort et kæmpe indtryk på gæsterne.
På den måde har Sæby Badmintonklub givet gæsterne et rigtigt godt indtryk af klubben, byen, kommunen og sikkert også Danmark.

Gæsterne har bedt Klaus Blunck, fra Sæby Badmintonklub, takke alle der har sponsoreret, afleveret brugt idrætstøj, og alle hjælpere i og omkring Sæby Badmintonklub for indsatsen.

 

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Unge og voksne Ukrainere på sightseeing i Sæby' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER