
Den afdøde mand er nu identificeret
8. april 2022 - kl. 14:22 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
Politiet havde svært ved at identificere den døde mand, som blev fundet af en tysk turist torsdag eftermiddag ved Lyngså strand nær Sæby, da manden ingen ejendele havde på sig. De har senere hen været ude med politihunde for at lede efter mandens ejendele.
Nu har politiet offentliggjort et billede af mandens store tatovering på ryggen og håber på, at nogen kan genkende den.
Nordjyllands Politi har efterfølgende fået flere tip i sagen, men ingen af dem har ført politiet nærmere på sporet af, hvem manden er.
– Vi ved ikke, hvem manden er, og vi arbejder stadig på at finde ud af det. På mandag er der ligsyn, men allerede i dag tager vi hans fingeraftryk, siger Kim Henrik West fra Nordjyllands Politi i Frederikshavn.
Hvis manden er i politiets register i Danmark eller i andre nordiske lande, kan de ved hjælp af fingeraftryk finde ud af, hvem han er.
Opdatering
Fingeraftryk blev afgørende for at politiet fredag over middag kunne identificere manden. Det står klart at der er tale om en nordjysk mand, men mere vil politiet ikke sige på nuværende tidspunkt, da de pårørende endnu ikke er underrettet.
Politiet ved endnu ikke, hvordan manden er død. Kim Henrik West understreger, at der endnu ikke er noget, der tyder på, at der er sket en forbrydelse, men den kommende obduktion vil være med til at afgøre, hvordan manden er død.
Torsdag oplyste politiet, at de arbejder ud fra en tese om, at manden kan være faldet over bord på et skib.
Borgere, der har oplysninger, som kan hjælpe politiet i sagen, kan ringe på 114.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.




Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Den afdøde mand er nu identificeret' til en bekendt