Jan Werther Larsen fortsætter i IF Skjold Sæby til udgangen 2023

Jan Werther Larsen fortsætter i IF Skjold Sæby til udgangen 2023

25. oktober 2021 - kl. 11:20 - af

IF Skjold Sæby ansatte i efteråret 2020 Jan Werther Larsen, som ny andetholdstræner og udviklingstræner for klubbens ungseniorer. Aftalen var oprindelig på 2 år med udløb ved udgangen af 2022.

Begge parter er dog blev så forelsket i hinanden, at aftalen allerede nu er forlænget til også at omfatte 2023.

”Vi ledte i 2020 målrettet efter en trænerprofil, som både havde trænererfaring, men ikke mindst havde kompetencerne til udvikling af vores unge spillere. Vi har med ansættelse Jan helt klart styrket vores trænerteam. Spillerne er utroligt glade for Jan og vi kan se en meget positiv udvikling blandt vores unge spillere”, udtaler Torben Schioldan fra klubbens seniorafdeling.

Omkring forlængelse af aftalen, siger Jan: ”Jeg har nu været træner i Sæby knap et år og er utrolig glad for at komme i klubben. Her er et fantastisk socialt miljø krydret med et meget højt niveau blandt spillerne. I trænerteamet har jeg aldrig været et sted, hvor der er så højt et fagligt niveau og hvor jeg udvikler mig som træner både fagligt og menneskeligt. Jeg elsker at være på træningsbanen sammen med spillerne og trænerteamet for at udvikle den enkelte samt holdet. Jeg er ikke i tvivl om, at vi kan nå langt med den her gruppe, så da Sæby spurgte om vi kunne forlænge med 1 år mere, var jeg slet ikke i tvivl om mit svar. Derudover er der virkelig styr på tingene uden for banen, som også er med til, at vi som trænere kan koncentrere os om fodbolden. Jeg ser frem til 2 år mere i en fantastisk klub, som jeg nyder at være en del af”.

”Vi har et mål om at vores klub skal være et attraktivt sted at spille fodbold, hvor man som spiller udvikler sig til at den bedste version af sig selv som spiller, men også socialt føler sig velkommen” slutter Torben Schioldan

Fakta:
Jan Werther Larsen, som er 48 år og bosiddende i Aalborg, har selv spillet fodbold i AaB og Vejgaard, hvor 3 korsbåndsskader satte en tidlig stopper for fodboldkarrieren.
Jan har senest været træner for Aabybros serie 1. På Jan’s CV står bl.a. træner for AAB’s Danmarksserie i 4½ år og træner for Aalborg Freja’s jyllandsserie/danmarksserie i 5 år.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Jan Werther Larsen fortsætter i IF Skjold Sæby til udgangen 2023' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER