Jubilæum med kapsejlads og reception i weekenden

Jubilæum med kapsejlads og reception i weekenden

3. september 2021 - kl. 8:13 - af

I disse uger fejrer Sæby Sejlklub sit 50 års jubilæum. Stiftelsen fandt egentlig sted d. 20. april 1971, men på grund af Coronarestriktionerne er fejringen flyttet til sensommeren, hvor klubben fejrer sig selv med to arrangementer. I foregående weekend blev der afholdt et stor festmiddag i Sejlklubbens klubhus for klubbens medlemmer, og i den kommende weekend holdes der reception for sejlklubbens mange forskellige støtter og samarbejdspartnere og for de øvrige sejlklubber i nabolaget på Vendsyssels østkyst.

Receptionen ligger i forlængelse af den årlige og traditionsrige kapsejlads, Fyrbåkesejladsen, som Sæby Sejlklub arrangerer, og hvor mange f klubben egne både samt en lang række gæstesejlere fra andre klubber deltager. Kapsejladsen udgår fra Sæby havn og bådede skal runde Læsø Rende Fyr inden de går tilbage mod mållinjen. Om vinden er med, forventes bådene at være i land til receptionen, hvor der også vil være præmieoverrækkelse.

Klubben blev som omtalt stiftet i 1971, ved en generalforsamling, hvor omkring 40 interesserede sejlere var mødt frem. Klubben blev stiftet under navnet, Sæby Bådelaug, der siden er ændret til Sæby Sejlklub. I 1973 kunne klubben med støtte fra Sæby kommune tage sit første klubhus i brug. Der var tale om en bygning, der blev leveret som byggesæt, og som med medlemmernes hjælp blev bygget op yderst på den sydlige mole, omtrent hvor Søby Redningsstations karakteristiske pyramideformede bådhus ligger i dag, og ikke langt fra der, hvor Sæby Sejlklub sammen med havnens øvrige vandsportsforeninger forventer at kunne opføre et nyt Vandsportens Hus i forbindelse med den ny havn.

Det var også en havneudvidelse, der fik 1984 fik Sæby Sejlklub til at flytte i nyt hus. Da havnen blev udvidet mod nord i 982, for at skabe en nyt bassin til lystbåde, skulle sejlklubben flyttes til nordmolen. Her erhvervede sejlklubben bygningerne efter Hæstrups Fiskehandel, og gik i gang med at opføre et nyt klubhus. Igen var det langt hen ad vejen et byggeri klubbens medlemmer stod for. Det gamle klubhus blev solgt til Hals Bådelaug og i foråret 1984 kunne Sæby Sejlklub indvi det nye og nuværende klubhus med borgmestertale og musik.

Klubben fik ved denne lejlighed doneret to optimistjoller fra Tuborgfonden, og i den følgende år var der en stor og aktiv ungdomsafdeling, hvor børn og unge kunne lære at sejle i de små joller og deltage i kapsejladser og mesterskaber. Afdelingen har de seneste år trængt til fornyelse, som Sejlklubben håber at kunne skabe i det ny Vandsportens Hus, hvor større og mere tidssvarende rammer kan skabe grundlag for, at endnu flere unge kommer i gang med sejlsporten.

Det er dog ikke kun blandt de unge, der har været aktivitet omkring Sejlklubben. I centrum er selvfølgelig sejladsen, hvor der blandt andet hver onsdag aften i sommerhalvåret bliver sejlet kapsejlads ud for Sæby, men hvor der også arrangeres fælles weekendture til andre havne eller Læsø, hvor det sociale er i højsædet. Men også ud over sejladsen har det sociale fællesskab altid haft en stor plads i sejlklubben. Hver søndag er der kaffen på kanden i klubhuset, og i vinterhalvåret er der foredragsaftener, et madhold der øver sig ved gryderne og – måske som følge af for meget god mad, har der de seneste år også været arrangeret fælles cykelture for sejlklubbernes medlemmer.

Sæby Sejlklub har omkring 150 medlemmer fra Sæby og det øvrige Vendsyssel og oplever en stigende interesse. Den stigende interesse for lystsejllads i Sæby, både blandt faste sejlere og gæstesejlere har også skabt et behov for den havneudvidelse, der nu finder sted, som skaber helt nye rammer for lystsejlads og anden Vandsport i Sæby. Så med 50 år i kølvandet, holder Sæby Sejlklub stadig kurs og fart mod de næste 50 år med sejleroplevelser i fællesskabet i Sæby.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Jubilæum med kapsejlads og reception i weekenden' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER