Sæby Redningsstation slog to fluer med et smæk

Sæby Redningsstation slog to fluer med et smæk

31. august 2021 - kl. 8:13 - af

Mandag eftermiddag blev Sæby Redningsstation kaldt ud af JRCC til en lystsejler med en person ombord, som var strandet på Stensnæs ud for Voerså, som ligger syd for Sæby.

Ca. 5 minutter før de nåede frem til den strandede, blev de kaldt af Lyngby Radio, at de, efter hjælp til den strandede, skulle fortsætte sydpå til Egense ved Limfjorden for at hjælpe en lystsejler med motorstop.

De satte først en mand ombord i den strandede, og gjorde deres slæbetrosse fast, hvor efter de hev ham fri af grunden og kontrollerede, at han ikke var læk, samt at ror og maskine fungerede.

Ved opgave 2 var der tre personer ombord. Endnu en gang satte de en mand ombord, gjorde slæbetrossen fast, og denne gang slæbte de havaristen ind til Egense havn.

Herefter returnerede de til Sæby, vaskede og klargjorde atter en gang FRB11 og deres udstyr til næste tur.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Sæby Redningsstation slog to fluer med et smæk' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2025 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger