Sigurd Barrett synger i Sæby Kirke

Sigurd Barrett synger i Sæby Kirke

25. august 2021 - kl. 7:45 - af

Onsdag den 8. september kommer Sigurd Barrett og hans orkester på besøg i Sæby Kirke. Ved koncerten, som begynder kl. 17 synger og fortæller Sigurd Barrett om Genforeningen i 1920.

Det er en fantastisk historie om griske gullaschbaroner og om fjendskabet mellem to gode naboer, men også særligt om, at venskabet alligevel i sidste ende overvinder ondskaben.

Ved koncerten medvirker Sæby Skole/kirkekor på enkelte af Sigurd Barretts sange.

Koncerten er især målrettet børn og børnefamilier. Der er fri entré.

Genforeningen er også tema sidenhen, når den fredag den 22. oktober kl. 14,30 i ”kirkens dagligstue” sættes i et lidt kirkeligt perspektiv. Her skildrer tidligere sognepræst C. C. Jensen, som er indfødt sønderjyde, ud fra personlige og familiemæssige erfaringer, hvordan Genforeningen og kirkelivet forløb med folkeafstemningen, som bragte det nordlige Slesvig (Sønderjylland) tilbage til Danmark. Det betød, at det 1000-årige Slesvig Stift blev delt på tværs og på langs.

Tekst: Per Rye

 

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Sigurd Barrett synger i Sæby Kirke' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2025 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger