Skøjteløbere fra hele Danmark til sommercamp

Skøjteløbere fra hele Danmark til sommercamp

28. juli 2021 - kl. 7:50 - af

Skøjte og Sports forening Nord (SOS Nord) har haft en super fed sommercamp, hvor foreningen for første gang har haft mulighed for at købe is i uge 28, og hvor løbere fra hele Danmark kunne komme. Der var træning fra morgen til aften, så flere af medlemmerne var godt trætte sidst på ugen. Ind imellem deres træning på is var der tekniktræning og ballet udenfor isen.

For første gang var de fire løbere fra Special Olympics holdet samlet. De fire løbere, som er udtaget til Kazan i Rusland er Emilie Borring fra Gentofte, Julie Haagesen fra SOS Nord, Laura Dollerup fra SOS Nord og Oliver Marhaur fra Hvidovre. De havde aktiviteter både på og udenfor isen, hvor de skulle lære at kende hinanden før den store konkurrence. De fire løbere skal samles endnu en gang før den store afrejse, og denne trænings samling kommer også til at afholdes hos SOS Nord i Frederikshavn.

De, der besøgte campen, var helt fra elite løbere til små skøjteprinsesser på 6 år. Babeth Hansson Østergaard, som er udtaget af Dansk Skøjte Union til Junior Grand Prix, fik lavet sine programmer på denne camp, da foreningens træner både er en god træner og en god koreograf. I år var der mange der skulle have nye programmer, som forhåbentlig kan vises frem i den kommende sæson. Så cheftræneren havde nok at se til, og skulle virkelig tænke kreativt for at lave og tilpasse hvert eneste program til den enkelt løber. Der ligger et stort arbejde bag et program på 2 minutter og 30 sekunder. Det lyder ikke af meget, men det er det. Så sommerferie blev der ikke meget af for Pamela Hansson, som gerne vil lave spændende programmer, passende til musik og løber.

Sammenholdet mellem løberne fra forskellige foreninger var meget godt. De fik trænet på kryds og tværs, og nye venskaber blev fundet. Det var en positiv udvikling fra løberne, og glæden var stor, da alle endelig fik is under fødderne igen.

Ikke nok med at de havde sjovt på isen, så havde de det også sjovt i pauserne. Her gjorde foreningens fantastiske camp-forældre en stor indsats. Uden alle disse ekstra hænder ville sådan en stor camp aldrig kunne fungere.
Nu venter medlemmerne på at komme på isen igen i uge 31 og til sæson start i uge 32. Forhåbentlig bliver det til mere træning på isen i denne sæson og ikke så mange nedlukningsperioder. SOS Nord krydser i hvert fald fingre for en ny og spændende sæson.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Skøjteløbere fra hele Danmark til sommercamp' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER