Kommende student skal studere i USA i et år

Kommende student skal studere i USA i et år

5. marts 2021 - kl. 7:02 - af

Christina Lykke Elling skal til september til staten Utah i USA. Her skal hun i et år studere på det velestimerede Brigham Young University.

Brigham Young University er et topuniversitet i USA, og vilkårene for optagelse er meget skrappe. Christina Lykke Elling er på basis af en test kommet gennem nåleøjet og har opnået et legat for et år, som hedder Danish Heritage Scholarship. Det betyder, at alt er betalt for hele året.

Dette legat gives kun til to elever i Danmark fra henholdsvis Frederikshavn Handelsskole og Viby Amtsgymnasium. For at blive kvalificeret og udvalgt hertil har Christina skullet bestå en test i engelsk samt skrive en ansøgning om, hvorfor det var hende, der skulle have legatet. Igennem hele ansøgningsprocessen har Christina fået opbakning og støtte fra skolens koordinator, Annette Munch.

Men det stod ikke i kortene, at Christina ville opnå dette legat. Christina fortæller selv, at hun i starten af sin ungdomsuddannelse var meget genert og tilbageholdende. Men i løbet af de sidste 2½ år er Christina blevet mere udadvendt og klar på nye udfordringer.

-Jeg glæder mig helt vildt til at opleve en ny kultur og ser dette som en enestående chance. Jeg er rigtig stolt over, at det er mig, der har fået dette legat. Da jeg gik i folkeskolen, havde jeg svært ved at forstå andre sprog. Men som elev på Frederikshavn Handelsskole har jeg fået en rigtig god forståelse for sprog, og nu kan jeg rigtig godt lide at nørde i de forskellige sprog, siger Christina Lykke Elling.

– Når vores elever har denne mulighed, er det vores holdning, at vi skal støtte dem. Et ophold på BYU giver dem en unik mulighed for at opleve den amerikanske kultur indefra, de får gode muligheder for at prøve forskellige fagområder af inden deres uddannelsesvalg herhjemme, og samtidig udvikles deres sproglige kompetencer. Eleverne kommer desuden hjem med en oplevelse for livet og venner fra hele verden, udtaler koordinator og engelsklærer Annette Munch.

Ud over studierne vil Christina Lykke Elling få mulighed for at stifte bekendtskab staten Utah. Utah er kendt for et helt fantastisk næsten ørkenagtigt landskab i den sydlige del af staten og i den nordlige og østlige del ligger nogle af USA’s bedste skiområder, hvor der falder meget store mængder sne.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Kommende student skal studere i USA i et år' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER