I Sæby og omegn har vi alt – og der kommer hele tiden mere til

I Sæby og omegn har vi alt – og der kommer hele tiden mere til

16. december 2020 - kl. 12:45 - af

Kære Sæbynitter og medborgere i oplandet.

I min ydmyg position, som et ganske almindeligt menneske i vores by er det nok en anelse atypisk at sende et julekort til alle. Men det har jeg nu alligevel besluttet mig for at gøre. Jeg har nemlig noget på hjertet.

Det er jeg heldigvis ikke den eneste der har og det skal vi være glade for. Der går nemlig en lige linje fra alle dem der har noget på hjertet og den dejligt by og omegn, som vi bor i. Og det er det mit julekort handler om.

Så blev det alligevel jul. Også her hos os.

Året 2020 har i sandhed været anderledes. Det har vi også mærket i Sæby. Ingen har været fritaget for bekymringer og spekulationer. Forhåbentlig lysner det i de kommende måneder og de snerrende bånd vil igen løsne sig. Vi håber alle at Covid-19 er på vej mod sit tilbagetog.

I dagligdagen hører jeg ofte mennesker sige at tiden med Covid-19 har givet ny nærring til eftertænksomhed i tilværelse. Ikke nødvendigvis dyb og eksistentiel eftertænksomhed, som typisk bedrives i de lidt finere kredse helt henne i København. Men bare almindelige hverdagstanker om tilværelsen, som i denne tid forstærkes når vi sidder i en stille stund med kaffen.

Jeg er ingen undtagelse. De seneste ni måneder har med endnu større tydelighed vist mig at et samfund som vores bygger på og er dybt afhængig af et godt samspil mellem foreningsliv, erhvervsliv og kommunen. Inderst inde ved vi det godt i forvejen. Men ligesom at alt andet kan blegne, hvis det ikke anskues fra nye perspektiver engang imellem.

Det får mig til at tænke over vigtigheden i, at vi ikke bare tager alt det gode i vores by for givet. Samspillet mellem borger og samfund er ikke blevet os skænket ved en tilfældighed. Og i virkeligheden giver det slet ikke mening at tale om borger og samfund hver for sig. For intet samfund uden borgere og ingen borgere uden samfund. Vi er hinandens gensidige afhængighed. Altså lidt ligesom smøgen og kaffen eller manden og hunden!

I Sæby og omegn finder vi i hundredevis af samspilseksempler hvor almindelige mennesker, erhvervsdrivende og kommunen hver dag hele året rundt er med til at understøtte den gode samfundsudvikling.

Et lille og godt eksempel kunne være en forening i byen, som uden sammenligning har haft størst betydning for min egen foreningsopdragelse – nemlig Skjold. For nylig bragte Sæbyavis en artikel med fortællingen om at en gruppe af klubbens mangeårige ældre medlemmer har forskønnet bygningerne indendørs med ny maling.

Det er bare ét eksempel ud af mange hvor frivillige i vores by gør noget som får stor betydning for andre og understøtter sammenhængskraften. Og hvis i kigger os omkring findes der masser af andre eksempler.

Kør en tur på torvet eller havnen om sommeren eller til jul og se hvordan butikker og erhvervsdrivende trækker mennesker til.

Tag din cykel og kør en tur op ad Kjeldgårdsvej eller langs hovedvejen og se hvordan nye virksomheder har rejst sig de seneste 10 år og skabt masser af arbejdspladser.

Besøg byens foreninger i deres klubhuse, på Skovlyst, på biblioteket, i svømmehallen, i hallerne og Spektrum eller mød dem på havnen, i skoven, ved stranden eller på golfbanen.

Giv dit barn et unikt læringsmiljø med veluddannede voksne i vores fantastiske folkeskole, privatskolen eller den nystartede friskole. Vil de unge mennesker på efterskole, gymnasiet, handelsskolen, teknisk skole eller have sig en læreplads efter de 10 års obligatoriske skolegang, så kan de også det.

Næste gang du sidder i sofaen og overvejer om du orker at bruge mere af din fritid på frivilligt arbejde, så rejs dig op og gør det alligevel.

Næste gang du som erhvervsdrivende står i en blindgyde og overvejer om det er umagen værd, så smid alt hvad du har i hænderne og kør ud i vores lokalsamfund og se hvad du har skabt for andre.

Næste gang nogen af os der får løn fra kommunen overvejer om vi vil bruge mere tid på samskabelse, så sæt kaffekoppen fra dig og løb ud i civilsamfundet for at finde nye spændende mennesker, som vi kan skabe noget sammen med til glæde og gavn for os alle sammen.

Jeg vil gerne ønske ALLE i Sæby og omegn en rigtig glædelig jul og godt nytår.

Næste gang du har noget på hjertet, så skynd dig ud i byen og del det med nogen af os andre.

De bedste julehilsner
Lars Lundgreen

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'I Sæby og omegn har vi alt – og der kommer hele tiden mere til' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2022 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER