Skjold forlænger med succestræner – ny 3-årig aftale indgået

Skjold forlænger med succestræner – ny 3-årig aftale indgået

24. november 2020 - kl. 9:35 - af

Nikolaj Dorff har siden 2014 været IF Skjold Sæbys førsteholds træner.

– At være træner i en klub som IF Skjold, som har store forventninger og ambitioner, kræver en enorm indsats af træneren og teamet omkring holdet. Nikolaj overtog vores førstehold i Jyllandsserien i efteråret 2014 og har siden, med usædvanligt hårdt arbejde og sikker hånd, formået at bringe holdet op i den 4. bedste række i Danmark – Danmarksserien, fortæller en tilfreds formand, Flemming Thingbak.

Implementerer ungdomsspillerne
– Jeg synes, det er et fantastisk stykke arbejde, som Nikolaj har gjort de seneste 6 år og det er ikke kun det, at vi spiller i det ”fine selskab”, men hans engagement og arbejdsomhed for hele klubben er unikt, fortsætter formanden.

– Nikolaj er for det første en yderst kompetent træner – det viser hans resultater. Men endnu mere vigtigt er, at han formår at implementere vores ungdomsspillere i en grad, der aldrig er set tidligere i vores klub.

Mentor for de unge
Han har et blik for enhver i klubben og han er mentor for ufatteligt mange unge mennesker i IF Skjold. Det er værdier, der tæller meget højt, når vi som klub skal finde de rigtige personer til de mange nøglepositioner, der er i en klub som vores med op imod 500 medlemmer, siger formanden.

Ny 3-årig aftale
– Det er med stor glæde, at vi har indgået en ny aftale med Nikolaj Dorff om, at han de næste 3 år skal være vores førsteholdstræner i IF Skjold. Jeg er glad og stolt på klubbens vegne, vi har nemlig med den nye aftale sikret os en af de bedste træner- kapaciteter i Nordjylland, som der i øvrigt er stor rift om fra mange klubber i hele regionen. Nu kan vi til og med 2023 se frem imod en yderligere udvikling af klubben, bl.a. fordi Nikolaj bliver en del af den udviklingsproces, vi snart er klar til at iværksætte for vores ungdomsafdeling, fortsætter Flemming Thingbak.

Bliver en aktiv del i ny udviklingsproces
– Vi ved, at vi har et stort udviklingspotentiale i vores ungdomsafdeling og jeg er som formand utrolig glad for, at Nikolaj, udover at være cheftræner for vores førstehold, også skal være en aktiv del i den proces, siger Flemming Thingbak.

– I vores klub er ungdomsspillerne hele fundamentet, derfor ønsker vi allerede fra 2021 at gøre en ekstraordinær indsats i ungdomsrækkerne med øget fokus på den enkelte spillers behov. Nikolaj er en kæmpe kapacitet i den udviklingsproces, så jeg kan kun sige gode ting om den nye 3-årige aftale, vi netop har indgået, slutter formanden i IF Skjold.

IF Skjolds Danmarksseriehold indtager i øjeblikket10. pladsen i rækken. De udsatte kampe, pga. Covid-19, skal efter planen spilles fra 19. februar 2021.

Fakta:

  • Nikolaj Dorff Kristensen er 44 år
  • Ved siden af trænerjobbet er han underviser indenfor transport på EUC NORD
  • Er uddannet kok og kørelærer
  • Bosiddende i Sæby
  • Gift med Majbritt, som er privat børnepasser
  • Nikolaj og Majbritt har 3 børn, som alle har spillet/spiller fodbold i IF Skjold Sæby

 

 

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Skjold forlænger med succestræner – ny 3-årig aftale indgået' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER