Danish Crown hjalp lokal tandlæge

Danish Crown hjalp lokal tandlæge

24. april 2020 - kl. 22:27 - af

ORIS-tandlægerne i Sæby havde udsigt til at måtte aflyse kritiske behandlinger, fordi de manglede engangsdragter; men ved ”at tænke ud af boksen” lykkedes det at fylde lageret op.

Der var ved at opstå en smule panik på hos tandlægeklinikken, da det stod klart, at det ikke var muligt at skaffe de nødvendige værnemidler hjem til at gennemføre de akutte og kritiske behandlinger.

Faktisk var problemet så stort, at man ville løbe tør for engangsdragter i starten af uge 14, hvilket ville betyde aflysninger af operationer og behandling af akut tandpine.

Heldigvis tænkte Caroline Kristensen, der er klinikkoordinator hos ORIS-tandlægerne, alternativt og spurgte det lokale Danish Crown-slagteri i Sæby, om man her lå inde med engangsdragter. Det viste sig at være en god idé.

”Vi var jo nødt til ”at tænke ud af boksen”, fordi vores normale indkøbsdepot var løbet tør, da vi normalt ikke bruger engangsdragter. Så vi har rakt ud til mange forskellige uden held, men heldigvis reagerede Danish Crown i Sæby rigtig hurtigt på vores henvendelse, og de ville gerne donere en masse engangsdragter til os,” fortæller Caroline Kristensen.

Fabrik havde engangsdragter liggende klar
Derfor kunne Caroline hun i begyndelsen af uge 14 hente over 300 engangsdragter på Danish Crown i Sæby, og så var alarmen ellers afblæst for nu, og patienter med tandpine kunne fortsat få hjælp hos ORIS-tandlægerne.

Hos Danish Crown i Sæby var det fabrikschef Jesper Sørensen, der blev kontaktet af tandlægerne, og han glæder sig over at kunne hjælpe en lokal virksomhed i nød.

”Vi har rigtig mange engangsdragter liggende til, når vi får gæster og besøgende på slagteriet, men da der er lukket helt ned for det i denne tid med corona-virus, får vi ikke brug for dem. Det kunne jo have været os selv, der havde brug for hjælp, så det er dejligt, at vi i dette tilfælde var i stand til at hjælpe en lokal virksomhed, der stod med et akut problem,” siger Jesper Sørensen.

Caroline Kristensen fortæller, at det generelt er vanskeligt at skaffe værnemidlerne lige nu. ”Priserne på mundbind osv. er steget ret drastisk med flere hundrede procent de seneste par uger, og lagrene de forskellige steder er presset. Lige nu har vi styr på det, og det er fantastisk, at Danish Crown var hurtige og villige til at hjælpe os. Det er vi meget taknemmelige for.”

Efter en forsvarlig, struktureret og langsom opstart har Danish Crown igen været behjælpelig med yderligere 500 engangskitler, hvilket ORIS-tandlægerne sætter meget stor pris på.

Klar til flere patienter

På baggrund af de seneste retningslinjer er klinikken i fuld gang med at gøre klar til at behandle mange flere patienter.

”Det er vigtigt, at tænderne efterses og behandles for at kunne bevare et sundt tandsæt,” påpeger tandlæge Inge Kjær Andersen. Hun understreger, at man på klinikken passer på patienter og medarbejdere. ”Derfor har vi skruet – endnu mere – op for hygiejnen. Vi følger strenge hygiejniske retningslinjer fra Sundhedsstyrelsen, og vi følger som altid de Nationale Infektionshygiejniske Retningslinjer for tandklinikker (NIR) fra Statens Serum Institut. Endvidere har vi iværksat en række initiativer, så du som patient kan få den rette behandling i trygge rammer.”

Ændringer på klinikken

Som patient vil man på klinikken bl.a. opleve:

Færre stole i venteværelset/mere afstand

Ingen aviser/blade

Hyppig rengøring

Håndsprit til rådighed

Medarbejderne benytter ekstra værnemidler

Hvert behandlerrum rengøres mellem hver patient

Telefonisk kontakt forud
Det understreges, at man som patient kun må komme på klinikken, hvis man har aftalt tid telefonisk. For at forebygge smittespredning har Sundhedsstyrelsen ud fra et forsigtighedsprincip besluttet, at der fortsat er enkelte begrænsninger på, hvem og hvad klinikken må behandle i første omgang. Det vil derfor ikke være alle, som kan tilbydes en tid med det samme. Visitationen vil foregå over telefonen, når man ringer for at bestille en tid.

Tekst: Per Rye, Oris-tandlægerne Sæby samt Daniel Winther Pedersen, Danish Crown HQ.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Danish Crown hjalp lokal tandlæge' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2025 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger