
Vi nød musikken sammen – men på afstand
18. april 2020 - kl. 0:36 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
Inspireret af Vesterport og Frederikshavn Boligforenings initiativ med altankoncerter fik en beboer i Afdeling 50 under Boligselskabet Nordjylland ideen til at arrangere et lignende arrangement for afdelingens beboere på Stygge Krumpens Vej og Sæbygaardvej.
Den unge musiker Jeppe Hydén Lauritsen blev hidkaldt til at spille gode danske sange for områdets beboere, og mange dukkede op – både på terrasser og på det grønne område, der dannede pladsen for koncerten.
Beboerne i området nød Jeppes sange som f.eks. I en lille båd, der gynger, Kald det kærlighed, Himmelhunden og Smuk som et stjerneskud. Der blev også plads til et par af hans egne sange.
Det var et dejligt friskt og opmuntrende pust fra den noget triste hverdag, som vi alle i disse tider er ramte af.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.






Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Vi nød musikken sammen – men på afstand' til en bekendt