Vin Specialisten tilbyder at hente og bringe

Vin Specialisten tilbyder at hente og bringe

19. marts 2020 - kl. 10:39 - af

Vin Specialisten holder stadig åben hver dag fra kl. 9 til kl.17.30, men der stopper indehaver Jette Sørensens arbejdsdag ikke, hun skal nemlig ud at hjælpe dem, som ikke har mulighed for at komme i forretningen.

Nu er det tid til at forny Landbrugs- og Varelotteriet, og Jette er på det nærmeste blevet kimet ned af folk, der har været nervøse for at miste deres lodder, nu hvor mange, især ældre, ikke kan komme i forretningen, for at forny deres lotteri, men bare rolig Jette hjælper: “Kan de ikke komme i forretningen, kommer vi til dem”, fortæller hun.

Men ikke nok med det, hun vil også hjælpe på andre måder. Om onsdagen er Jette ude med nogle få kulørte ugeblade til ældre kunder, og her fik hun ideen.

“Flere har nævnt, at de faktisk også lige manglede rugbrød eller mælk, og at de ikke har mulighed for at hente det. Men når jeg nu er der alligevel, betyder det jo ikke noget lige at smutte forbi Meny og så hjælpe på den måde”, siger hun.

Så skal Jette alligevel forbi dig og forny en lotteriseddel, og du lige mangler lidt daglige fornødenheder, så ring til Jette. Hun gør en forskel.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Vin Specialisten tilbyder at hente og bringe' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2025 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger