Springteam Sæby konkurrence-show blev et brag af en fest

Springteam Sæby konkurrence-show blev et brag af en fest

9. marts 2020 - kl. 8:20 - af

Denne weekend blev der i Springteam Sæby afholdt konkurrence show i Sæby Spektrum for over 400 spændte tilskuere, gymnaster, trænere og bestyrelse. Det er første gang klubben afholder dette arrangement, så både arrangører og gymnaster har været meget spændte.

Det blev til et brag af en fest, med drøn på både musik og lysshow fra DJ James mobildiskotek, godt mixet sammen med masse flotte spring og serier fra alle klubbens gymnaster.

“Det var en rigtig fed oplevelse at få love til at løbe ind i hallen fyldt med tilskuere, masser af musik og lys”, siger Laura Stjerne, der springer på klubbens Mini Stjerne hold.

“Holdene lærer rigtig meget af at se hinanden springe, og vi ønskede at give gymnaster, trænere og tilskuerne en god oplevelse, hvor der var lidt mere focus på sjov, fest og flotte spring, end der er, når vi deltager i konkurrencer rundt omkring i landet, her lægges der mest vægt på udførelse af de forskellige spring og momenter. Arrangementet blev rigtig godt modtaget, der var en fantastisk stemning i hallen, og alle gymnaster lige fra de helt små på Micro 2014 – 2015, til vores ældste gymnaster på senior holdet havde en god dag” – siger en af arrangørende bag showet.

“Nu er denne sæson snart slut, og snart starter vores sommerspring op, mens konkurrence gymnasterne træner uændret. Men vi glæder os til endnu mere spring efter sommerferien og ikke mindst til SpringCamp, som afholdes i uge 32”, slutter Rikke Stjerne Møller.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Springteam Sæby konkurrence-show blev et brag af en fest' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER