144 Aktive Kvinder til generalforsamling

144 Aktive Kvinder til generalforsamling

4. marts 2020 - kl. 8:47 - af

Aktive Kvinder i Sæby kunne for kort tid siden fejre sit 75 års jubilæum. Men det har ingenlunde fået foreningen til at ligge på den lade side. Tempoet er bestemt ikke sat ned alderen til trods.

Det viste årets generalforsamling med al ønskelig tydelighed. Bestyrelsen kan ikke alene glæde sig over stor opbakning til foreningens mange arrangementer, men også til den årlige generalforsamling er tilslutningen stor. Således mødte ikke færre end 144 af de 400 medlemmer op, da der blev gjort status for 2019.

Generalforsamlingen afvikledes i Sæby Fritidscenters cafeteria med Lillian Christensen som en myndig dirigent.

Her lagde formanden, Karen Drastrup, i sin beretning ikke skjul på, at bestyrelsen er både stolt og glad for den store opbakning. Sæby-afdelingen er den største af de fem nordjyske lokalafdelinger af Aktive Kvinder.

– Vores medlemmer er fra 40 år og til langt op i pensionistalderen. Det er dejligt, at vi kan mødes uanset alder, sagde hun med en understregning af, at bestyrelsen bestræber sig på at byde på et program, der henvender sig til alle aldre. Det kommer også til at gælde for 2020-2021-programmet, som medlemmerne vil modtage i midten af juli måned.

Formanden konstaterede, at tilslutningen havde været stor til de fleste aktiviteter i det forløbne år. Her var der i alt tale om 15 arrangementer og det samme antal i Hyggeklubben for Ældre, som Aktive Kvinder også står bag. Foreningen modtog i øvrigt fra Frederikshavn Kommune et tilskud på 12.000 kr. til driften af Hyggeklubben for Ældre.

Sæby-foreningen støttede sidste år Julemærkehjemmet i Hobro med 3000 kr. I år samles der ind til Hospitalsklovnene.

Formanden sluttede sin beretning med at takke medlemmerne for den positive og aktive opbakning til bestyrelsen. – Det giver arbejdsglæde til frivilligt arbejde, understregede Karen Drastrup.

Edel Jensen aflagde beretning for Hyggeklubben for ældre. Dens jævnlige arrangementer samler omkring 40 deltagere.

Kassereren, Elsebeth Kristensen, forelagde regnskabet, der viste, at foreningen stadig er økonomisk velfunderet trods et mindre driftsunderskud i det forløbne år.

Elsebeth Kristensen forelagde også regnskabet for Hyggeklubben for Ældre. Det viser et mindre overskud.

Efter 18 år på posten som kasserer ønskede Elsebeth Kristensen at udtræde af bestyrelsen. Heller ikke Edel Jensen ønskede genvalg til bestyrelsen efter en lang årrække som bestyrelsesmedlem og de seneste mange år som leder af Hyggeklubben for Ældre. Hun har været medlem af foreningen siden 1982. I stedet nyvalgtes til bestyrelsen Søs Nielsen, der er ny kasserer, og Ruth Pedersen. Yrsa Østergaard genvalgtes som suppleant til bestyrelsen, mens Elsebeth Kristensen blev ny suppleant. Som revisorer nyvalgtes Else Riis og Kirsten Sønderkær i stedet for Ester Christensen og Ellen Pedersen, som har været medlem af foreningen i henholdsvis 51 og 57 år – og begge er æresmedlemmer.

Karen Drastrup, der selv har været formand i 20 år, takkede Elsebeth Kristensen og Edel Jensen for deres store indsats gennem en lang årrække. Formanden overrakte under langvarige klapsalver en gave til begge.

Generalforsamlingen startede i øvrigt med en let anretning med efterfølgende kaffe og kage.

Kommende arrangementer
Onsdag den 11. marts er der foredrag i Sæby Fritidscenter, hvor sygeplejerske Britta Eckhardt vil fortælle om Hospice Vendsyssel i Frederikshavn – om arbejdsgangen på hospice, personale, det tværfaglige team, præst, psykolog, læger, fysioterapeuter, musikterapi og de frivillige. Britta Eckhardt vil også fortælle om nogle patienters egen historier. Der skal ske tilmelding senest fredag den 6. marts, hvor alle er velkommen.

Torsdag den 26. marts afvikles arrangementet ”Bag facaden” på Sæby Ældrecenter. Her skal deltagerne høre om arbejdsgang og aktiviteter på Ældrecentret, ligesom der vil blive orienteret om andre forhold, f.eks. om hvem der kan få en lejlighed på centret. Der skal ske tilmelding til dette arrangement senest den 21. marts. Næste arrangement i Hyggeklubben for Ældre er på torsdag den 5. marts, hvor man får besøg af Butik Annette og Skoringen, der vil vise forårets nyheder inden for tøj og sko.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af '144 Aktive Kvinder til generalforsamling' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER