Sæsonafslutning i Sæby og Omegns Skytteforening

Sæsonafslutning i Sæby og Omegns Skytteforening

17. maj 2019 - kl. 0:59 - af

Skytteforeningen har holdt afslutning på indendørs skydning med deltagelse af ca. 30 børn og voksne.

Efter festskydningen blev der uddelt pokaler til klubmestrene og diplomer og medaljer for sæsonens præstationer.

Formanden, Flemming Kokholm, sagde ved uddelingen, at nogle af skytterne havde været flittige til at træne og deltage i turnering og stævner, hvilket også har givet sig udslag i de fine resultater, der er opnået, og de mange præmier der er vundet.

Følgende fik overrakt pokal som klubmester i riffel: Jens Arvidson (BK1), Emma Kjeld (BK2), Frederik Nielsen (BK3), Gustav Nørgaard (BK4), Mille Marie Frederiksen (Jun),Yvonne Nielsen (VÅ2) samt Peter Kjeld (VÅ3). I pistol blev det: Mille Marie Frederiksen (Jun), Matias Freund Rasmussen (V2H2), Preben Haugaard Jensen (S2H2) og Svend Peter Larsen (FRI).

Præmierne i festskydningen, skænket af Dino´s Pizza og Bella Firenza, blev vundet af Jens Arvidson, Victor Bering, Yvonne Nielsen og Poul Erik Nielsen.

Ved afslutningen blev der også taget afsked med foreningens mangeårige administrative hjælper/kasserer, Irene Bruun. Hun har siden 1977 udført mange administrative opgaver for foreningen, og hun har herudover i en lang periode været valgt til at være en af foreningens revisorer. I en periode har Irene Bruun udført det praktiske arbejde som kasserer, inden hun 2004 blev valgt til foreningens kasserer, hvilken post hun har varetaget indtil nu. I samme periode har Irene også været foreningens sekretær.

Flemming Kokholm overrakte Irene blomster og en lille gave og takkede hende for det store arbejde, hun igennem årene har udført for foreningen, og den måde hun har været på. Og udtalte hun vil blive savnet i bestyrelsen og i det daglige arbejde, ligesom mange medlemmer vil savne hende ved salg af skiver og patroner.

Ny indendørs sæson starter den 21. august.

Ved torsdagsholdets afslutning blev der overrakte pokaler til klubmestrene i riffel:  Jens Kristian Gregersen (V1), Frank Jensen (V2) og Bendt Christensen (V3), og i pistol til: Dennis L Bøgh (V2H1).

Torsdagsholdet starter efter sommerferien den 22. august.

 

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Sæsonafslutning i Sæby og Omegns Skytteforening' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2022 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER