Verdens største børneteater-festival rammer Sæby

Verdens største børneteater-festival rammer Sæby

26. marts 2019 - kl. 10:38 - af

Aprilfestival er verdens største teaterfestival for børn og unge, og i år får Frederikshavn Kommune glæde af festivalen, når vores nabokommune Hjørring er vært for mere en 600 gratis opførelser på bare én uge.

I Sæby kan du glæde dig til at opleve forestillingen ’Ønsk’, som bliver opført af Teatret Lampe, tirsdag den 02. april kl. 17.00 i Manegen – Sæby Kulturhus.

Om forestillingen
Hvad kan der ske, når man ønsker?
Teaterforestillingen ’Ønsk’ er en humoristisk og poetisk kærlighedshistorie for de allermindste, spillet med helt enkle virkemidler, blyanter, saks og papir og ledsaget af stemningsfuld levende akustisk guitarmusik.

Forestillingen henvender sig til familier med børn fra 3-8 år og varer cirka 35 minutter.
Der er fri entré – men det er nødvendigt at bestille gratis billetter på aprilfestival.dk. Billetter kan bestilles fra den 25. marts.

Lyst til mere teater for børn?
I forbindelse med Aprilfestival 2019 kan du også opleve teaterforestillingen ’Body Parts’ i Østervrå onsdag den 03. april samt forestillingen ’Lille Frø’ i Frederikshavn torsdag den 04. april.

Forestillingerne i Frederikshavn Kommune er alle arrangeret i tæt samarbejde med Aprilfestivalen og Hjørring Kommune.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Verdens største børneteater-festival rammer Sæby' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2025 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger