
Eva Kjer Hansen gæster Venstres sommermøde
25. juli 2018 - kl. 0:28 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
Minister for fiskeri og ligestilling samt nordisk samarbejde – den kendte Eva Kjer Hansen aflægger besøg på herregården Knudseje.
Venstre i Frederikshavn afholder for 14. gang det årlige sommermøde, på Herregården Knudseje ved Dybvad, og i lighed med tidligere har vi også i år en minister som hovedtaler, udtaler Mette Hardam byrådsmedlem for venstre i Frederikshavn. Eva Kjer Hansen er som minister for fiskeriet, en meget relevant gæst i Danmarks nordligste kommune, der har hjemsted for landets største fiskerihavn, nemlig Skagen. Vi håber på stor søgning til mødet netop fordi fiskeriet, og de mange fiskeindustrier optager mange i vores kommune slutter Mette Hardam.
Eva Kjer Hansen er en erfaren politiker, hun blev valgt til folketinget allerede som 26 årig i 1990, og i 1994 blev hun samtidig valgt til Europa-Parlamentet. Hun blev social minister og minister for ligestilling i 2004, under Anders Fogh Rasmussen, og i 2007 blev hun minister for fødevarer, landbrug og fiskeri.
Under den anden Lars Løkke regering fra 2015 blev Eva Kjer Hansen Miljø- og Fødevareminister, men mistede posten efter postyret om Landrugspakken i februar 2016. Ved den seneste ministerrokade i maj 2018 blev Eva Kjer igen minister, denne gang som minister for fiskeri, ligestilling og nordiske samarbejde.
Yderligere oplysninger lokalformand Lars Mellemkjær 21464024.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Eva Kjer Hansen gæster Venstres sommermøde' til en bekendt