
Sæby HK repræsenteret til DM i Beach Håndbold
16. juni 2018 - kl. 11:48 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
Drengene fra Sæby HK repræsentere i dag, lørdag d. 16. juni, hele Nordjylland til det officielle Danmarks mesterskab for U16 Drenge i Beach Håndbold, som afvikles i Nyborg på Fyn.
”Vi har deltaget i 4 stævner op til DM med 2 hold, og er til alle stævner blevet nummer 1 og 2”, fortæller cheftræner Daniel Nielsen, så der blev aldrig tvivl om hvilken klub fra det nordjyske, der skulle repræsentere Nordjylland til DM.
Drengene har trænet flittigt på banen ved Sæby Fritidscenter i det gode vejr, som sommeren har budt på, og det bliver spændende og hører, hvordan det vil går til dagens stævne, hvor holdet er havnet i en pulje med Bjerringbro FH, DHG Odense samt Øresund Håndbold.
Holdet spillede første kamp kl. 10.30 i Nyborg, så man måtte tidligt op, og kørte fra Sæby allerede kl. 6.00 her lørdag morgen.
Vi ønsker drengene held og lykke fra Saeby Avisen.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Sæby HK repræsenteret til DM i Beach Håndbold' til en bekendt