Sæsonafslutning hos Skøjte og Sportsforening Nord

Sæsonafslutning hos Skøjte og Sportsforening Nord

11. april 2018 - kl. 15:41 - af

I weekenden den 24. og 25. marts afholdte Skøjte og Sportsforening Nord sæsonafslutning på isen.

Lørdag var der generalprøve, hvor de forskellige shows blev kørt igennem og de sidste øvelser blev foretaget inden selve showet løb af stablen om søndagen. Søndagen var den helt store opvisningsdag, hvor der blev vist mange farverige, fantastiske og finurlige shows under temaet ”Show me your colours”. Der var soloopvisninger og gruppeopvisninger. En af gruppeopvisningerne var foreningens to yngste, søskendeparret Emma og Isabella Hoca-Nielsen. De charmede sig ind i publikums hjerter med deres farverige ”Se min Kjole”-show. Man kom under vandet med showet ”Yellow Submarine”, og kom op over skyerne, hvor der blev skøjtet på regnbuen og meget meget mere. Der blev i alt skøjtet 15 shows. Det femtende show var afslutningsnummeret. Her var alle klubbens medlemmer på isen samtidig. Fra start til slut var der god stemning i skøjtehallen, og stor opbakning fra publikum. Der var mødt rigtig mange op for at se de dygtige løbere, og der lød mange klapsalver fra tribunerne.

Dog var det ikke alle løberne, som var helt parate til at lægge skøjterne på hylden for sommeren. Onsdag i påskeugen blev der afholdt Påskecamp. Her var hele 30 børn og unge i alderen 3-15 år samlet fra morgen til aften. Der blev skøjtet, danset, grinet og hygget på tværs af aldersgrupper, køn og træningsniveauer.

Dagen blev sluttet af med en danseopvisning og diplomgivelse, hvor alle deltagerne dansede deres nylærte hiphopdans. Det var Ida Marie Nielsen som også skøjter i klubben, der havde stået for dansen, og hun havde ført farvetemaet fra weekendens opvisning med videre til opvisningen. Så også her var det en farverig, fantastisk og finurlig oplevelse.

Skøjte og Sportsforening Nord, som har stillet op for Silkeborg Skøjteforening siden klubben blev dannet i 2014, var lørdag den 7. april inviteret til Silkeborg for at fejre, at de konkurrerende medlemmer var med til at sikre at Silkeborg og SoS-Nord sammen blev jyske mestre, og ikke nok med det også blev danske mestre ved FunSkate konkurrencerne i sæsonen 2017/2018.

De løbere, som var med, nød virkelig at få is under fødderne igen, trods det ikke var lang tid siden, de gik af isen hjemme i Frederikshavn. I Silkeborg blev der skøjtet flotte programmer, hvor løberne fra nord virkelig brillerede. Det var dog ikke alle, som kunne være med, men de som kunne, var søskendeparret Camilla og Maria Langagergaard, Freja Borsje Vittrup, Lærke Andersen og Silke Hundevad. De gentog succesen fra afslutningsshowet, så de tog endnu engang publikum med hen over regnbuen. Babeth Hansson-Østergaard, som fortsat er dansk mester indenfor kunstskøjtning, løb sit korte soloprogram, mens lillebror Wendell Hansson-Østergaard, som er bedst blandt drengene i kunstskøjtning, løb sit Elvis inspirerede soloprogram. Om aftenen deltog de alle i isdisko, som var en stor succes, med dj, diskolys og røg fra en røgmaskine.

Nu hvor der ikke er mere istid i Frederikshavn, tilbyder Sos-Nord off-ice træning for alle op til tre gange om ugen. Om mandagen vil de have fokus på teknikøvelser, gymnastik, smidighed og udstrækning. Om tirsdagen står der dans på programmet. Mens de om lørdagen skal løbe på rulleskøjter og øve forskellige elementer, som de kan tage med sig ud på isen, når efterårssæsonen starter igen.

Til den tid skulle Sos-Nord gerne være optaget i Dansk Skøjte Union (DSU), og dermed kan de stille op som en selvstændig klub og derved konkurrere under eget navn.

Det er dog ikke alle som kan vente helt til august med at få is under fødderne. I sommerferien bliver der afholdt sommerskole i Sverige, hvor nogle af Sod-Nords medlemmer skal deltage. Der vil de få mulighed for at komme i en springsele, hvor de kan øve spring under kontrollerede forhold. Det bliver spændende at se hvad de så kan, når de kommer tilbage til isen i Frederikshavn.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Sæsonafslutning hos Skøjte og Sportsforening Nord' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2022 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER