Sand medaljeregn til lokale skøjteløbere

Sand medaljeregn til lokale skøjteløbere

8. februar 2018 - kl. 14:45 - af

I weekenden var der hele 11 løbere fra Skøjte- og Sportsforening Nord, som stiller op for Silkeborg Skøjteklub, men som til dagligt træner i Iscenter Nord, af sted til FunSkate konkurrence i Vojens.

I de to element-kategorier som SoS-Nord stillede op i var der ni piger tilmeldte. For nogle af pigerne var det første gang, de stillede op. For andre var det første gang i en ny og dermed også svære kategori.

I kategorien FunBubbles var søskendeparret Donna og Emma Sørensen med til konkurrence for første gang. Begge havde de fået nye kjoler, og begge glædede de sig meget til at deltage. Lærke Andersen, som før har skøjtet stillede op igen, efter at været kommet tilbage efter en lang pause grundet en skade. Selvom de alle gjorde det rigtig flot i deres grupper, nåede de desværre ikke til finalen.

I samme kategori var også Silke Hundevad og Anne Louise Langagergaard dog i hver deres gruppe. Det er kun anden gang Anne Louise stillede op. Hun skøjtede nogle rigtig flotte elementer, som sikrede hende en plads i finalen. I finalen skøjtede hun igen rigtig flot, med tydelige afsæt, flotte arme og smil på læben hvilket sikrede hende en flot anden plads.

Silke charmerede sig ind på dommerne med flotte elementer i den indledende runde, hvilket også gav hende en plads i finalen. Hun vedholdte sin charme og sin gode energi i finalen, så det var en meget glad og stolt Silke, som kunne stille sig på podiets øverste trin og få en guldmedalje om halsen.

Fire af klubbens piger var blevet rykket op til kategorien FunFlakes. I gruppen for de 7 til 10-årige var Camilla Langagergaard og Chilie Vejrum Terp. Mens der i gruppen for de 10 til 12-årige var Freja Borsje Vittrup og Maria Langagergaard. Alle fire piger er erfarne FunSkateløbere. I og med at de var blevet rykket op, var elementerne også blevet svære. Alle pigerne løb rigtig flot i de indledende runder, men desværre kom Camilla ikke med til finalerunden, selvom hun syntes, det var surt, at hun ikke gik videre, lod hun sig ikke slå helt ud, og håber bare at hun får chancen ved næsten konkurrence.

Chilie, som også var en af de heldige, der havde fået ny kjole, var til at starte med meget usikker på, hvordan hun skulle klare sig, men da hun fik besked på at gøre, som hun plejer at gøre til sine træningerne, slappede hun en smule mere af. Dette resulterede i en finaleplads, som så førte til en første plads.

Freja og Maria skøjtede begge rigtig flot både i den indledende runde og sikrede sig begge pladser til finalerunden. De lavede mange rotationer i deres pirouetter, hoppede højt mens de kørte baglæns og meget mere, alt sammen med en flot holdning og et smil på læben. Selvom energiniveauet var en smule lavere ved finalen end først på dagen, holdt begge pigerne hovedet koldt og skøjtede ligeså flot som i første runde. Dette gjorde at Freja fik en flot tredje plads, og Maria fik en første plads.

I gruppen Masters stillede Ida Marie Nielsen og Rebekka Holm Rasmussen op. For Ida var det også første gang, hun stillede op til en FunSkate konkurrence. Hun har været tilbage på isen i godt tre måneder, efter en pause på cirka 10 år. Trods nervøsitet skøjtede hun et flot program med svære spring og pirouetter, samt sikre trin og vendinger i sin trinserie. Hvilket også medførte en sikker første plads.

Rebekka løb også meget flot og tog sølv.

Fælles for alle deltagerne var, at de havde flotte kjoler og flotte frisure, god energi og godt sammenhold, samt at alle gjorde det rigtig godt i deres gruppe. Alle var søde ved hinanden og bakkede også hinanden op.

Så trods den lange køretur og mange sommerfugle i maven så må det siges at have været det hele værd, da det jo i alt blev til fire guldmedalje, to sølv medaljer og én bronze medalje.

Næste konkurrence finder sted allerede om en måned – den første weekend i marts. Her går turen til Odense. Så træningen fortsætter hjemme i klubben, hvor de og resten af klubbens medlemmer også skal til at lave shows til klubbens store forårsshow.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Sand medaljeregn til lokale skøjteløbere' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2022 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER