
Julemanden og alle hans nisser på fisketur i Sæby
13. december 2017 - kl. 0:10 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
Traditionen tro fisker Julemanden og alle hans nisser, lørdag den 16. december kl. 13-16, på Sæby Nordstrand ved Falkevej (nord for Sæby søbad), og mon ikke julemanden deler slik ud til børnene.
Nordjyske Strandfiskere er en Facebook gruppe, som flere gange i løbet af en sæson mødes til hyggelige fisketure på land eller til havs.
Der bliver også arrangeret konkurrencer mellem gruppens medlemmer indimellem, bl.a. denne, som er årets sidste, og nok den flotteste idet deltagerne SKAL have nissehue på, det er et flot syn, så mød gerne op og se nisserne og julemanden stå og fiske langs Sæbys flotte strand.
Lystfiskeri kan både være hyggeligt, sjovt og socialt, en hobby der er for både store og små, begyndere og øvede.
PS: Arrangementet er kun for medlemmer af gruppen, men alle er velkommen til at komme og nyde de mange flotte fiskende nisser.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Julemanden og alle hans nisser på fisketur i Sæby' til en bekendt