MX-5 sportsvognstræf gentages i 2018

MX-5 sportsvognstræf gentages i 2018

26. november 2017 - kl. 0:06 - af

Avisens læsere husker måske, at to MX-5 ejere på ferie i Skagen de seneste to år har arrangeret en “svingtur” fra Sæby til Skagen på små kurverige veje i juli måned.

I år var der fyldt op med 40 sportsvogne, og da der var positiv feedback på turen, så gentages den i sommeren 2018 med nogle justeringer, bl.a. er ruten lagt forbi nogle af de højeste “bjergtoppe” i området nord for Sæby – Hirtshals, med bl.a. besøg i CLOOS-tårnet, TOLDNE-Bakker, “Hellehøj” (alle morænebakker – tidlige kystlinie efter sidste istid)og kaffepause ved “Bindslev Gl. Elværk”.

“Svingturen” finder sted lørdag den 21. juli 2018 – med start på Sæby Havn kl. 9.30 og afslutning på Skagen Havn kl. ca. 13.30 med efterfølgende frokost på “PAKHUSET”.

MX-5 klubben håber på, at SKAGEN HAVN igen i 2018 vil stille et område til rådighed for samlet afsluttende parkering i nærheden af “Bindesbølls” Fiskepakhuse, da det var en stor succes i år.

Turen er for MX-5 klubbens medlemmer, og i 2018 er der et begrænset deltagerantal på 30 sportsvogne og tilmeldingen til “svingturen” åbnes på mandag den 30. oktober på MX-5 klubbens hjemmeside.

Mazda MX-5 er verdens mest solgte åbne, 2-personers sportsvogn, og også i Danmark er den en stor succes. I 2017 er det indtil videre(sept./2017) blevet til 189 nyindregistrerede MX-5´ere, og det bliver så ny rekord(2016: 144 stk.).

MX-5 klubbens hjemmeside er en af de mest besøgte bilmodel-sider på nettet, og klubben har fejret 25 års jubilæum i juni 2017 – klubben har stor tilgang af medlemmer, og er den bilmodel med flest medlemmer, der er i sept. 730 medlemmer – besøg klubbens hjemmeside her:
http://mx5club.dk

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'MX-5 sportsvognstræf gentages i 2018' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2022 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER