Kunst- og Kulturforeningens tur til Sæbygård

Arkivfoto

Kunst- og Kulturforeningens tur til Sæbygård

30. august 2017 - kl. 9:37 - af

Sæbygård er en herregård med rødder tilbage til middelalderen. Slottet er i dag fondsejet og indrettet som museum, idet den tidligere ejer Julius Arenfeldt i 1990 overdrog slottet med bygninger og nære omgivelser til fonden. Indtil da og siden 1682 havde slottet tilhørt Arenfeldt familien.

Marian Arenfeldt og Anne Grethe Christensen viste rundt på slottet efter temaet “Den røde tråd i Sæbygårds historie fortalt gennem malerierne i portrætsamlingen på slottet”.

De havde en spændende og interessant eftermiddag, hvor man på nærmeste hold fik indblik i, hvordan dagliglivet har formet sig på en herregård gennem generationer. Slottet har en enestående samling af slægtsportrætter og autentisk interiør. Bl.a. havde Børglum bispen Stygge Krumpen sit herresæde på Sæbygård. Desuden har Sæbygård været beboet af admiralerne Peder Munk og Niels Juel.

Det kan absolut anbefales at aflægge slottet et besøg med rundvisning af et par meget dygtige og engagerede rundvisere.

Kunst- og Kulturforeningens næste tur er den 16.9. og er en heldagstur til Århus, Museum Ovartaci og Moesgaard Museum. Interesserede kan rette henvendelse til kasserer Jytte Randrup på tlf. 2396 9652 eller jytterandrup@gmail.com, senest den 2.9.

 

 

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Kunst- og Kulturforeningens tur til Sæbygård' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2025 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger