
Borgerne i Lyngså ønsker ny flagallé
22. august 2017 - kl. 0:03 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
Lyngså og Omegns Borgerforening har fremsendt en ansøgning om tilskud til udskiftning af flagallé i Lyngså.
Ansøgningen behandles på det kommende møde i Distriktsudvalget den 24. august.
I mange år har det været en tradition i Lyngså, at der opsættes flagallé i byen ved højtidelige lejligheder som bryllupper, runde fødselsdage, begravelser samt byfester m.v. Borgerforeningen har stået for dette og har en aftale med et par af medlemmerne m.h.t. opsætning af flagalléen.
En udskiftning vil medføre, at det bliver nemmere for de hjælpere, der skal sætte flagstængerne op, idet de nye fiberstænger er betydelig lettere. Yderligere er de praktisk taget vedligeholdelsesfrie.
Det samlede budget for projektet er på 44.500 kr., heraf er der frivilligt arbejde for 4.500 kr. Det søgte tilskud er således 40.000 kr.
Centerchefen for Teknik og Miljø indstiller, at Distriktsudvalget bevilger de 40.000 kr. til udskiftning af flagallé.
Tekst af Per Rye
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Borgerne i Lyngså ønsker ny flagallé' til en bekendt