Voergaard Slot inviterer atter<br> til Middelalderdage i juli

Voergaard Slot inviterer atter
til Middelalderdage i juli

27. juni 2017 - kl. 8:18 - af

Fra den 15. til den 23. juli er Voergaard Slot ved Sæby atter ramme om nogle spændende Middelalderdage, og programmet er tæt på at være helt på plads.

Det er frivillige kræfter i Foreningen Voergaard Levende Historie, der hvert år arrangerer Middelalderdagene på Voergaard Slot.

I 2002 bad en gruppe lokale mennesker fondsbestyrelsen på Voergaard om tiladelse til at genskabe Middelalderdage anno 1533 ved et årligt tilbagevendende arrangement.

I løbet af foråret stiftedes foreningen Voergaard Levende Historie (VLH), som allerede samme år holdt de første Middelalderdage på Voergaard Slot.

Middelalderdagene er gennem årene blevet en populær og skønnet begivenhed med et besøgstal hvert år på omkring 30.000 gæster.

– Der kommer besøgende fra hele Danmark og fra vore nabolande, som har hørt om begivenheden og synes, det er spændende at opleve og lære mere om Danmarks fortid. Foreningens medlemmer kommer også fra hele landet, og selv om de fleste er lokale, er der mange medlemmer fra blandt andet Sjælland, Fyn, Sydjylland, Hjørring og det øvrige Vendsyssel, fortæller PR-ansvarlig Linda Guldbæk, der selv bor i Aalborg-området.

Middelalderdagene er baseret på foreningens medlemmer og deres frivillige arbejdskraft, og de er grundlaget for Middelalderdagenes eksistens.

Foreningen VLH’s største begivenhed er Middelalderdage på Voergaard hvert år fra lørdag i uge 28 til søndag i uge 29.

Som medlem og aktiv deltager har man gratis adgang til pladsen alle dage, og de dage, hvor man er tilmeldt som aktiv – og gerne alle ni dage – er der gratis middelaldermad til middag samt fri saftevand og kaffe/the i kro og ”Fremtiden” hele dagen.

Har du fået lyst til at være en del af Middelalderdagene, så læs mere og meld dig her

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Voergaard Slot inviterer atter
til Middelalderdage i juli'
til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2022 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER